W Opatowie na stulecie Niepodległej Ojczyzny (zdjęcia)

W Opatowskim Ośrodku Kultury odbyły się uroczystości związane z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
W sali widowiskowej OOK odbyła się ” VII Ogólnopolska Konferencja Historyków Archeologów Prawników i Politologów” .
Organizatorem konferencji byli Urząd Miasta i Gminy w Opatowie, Opatowski Ośrodek Kultury oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Konferencję otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Opatów Andrzej Chaniecki.


Konferencja składała się z z dwóch paneli: „Opatów i opatowianie w walkach i działaniach politycznych o niepodległą Polskę” i „Pięćset lat osadnictwa żydowskiego w Opatowie i okolicy”. Moderatorami byli: prof. Jerzy Jaskiernia, dr Radosław Kubicki oraz prof. Jerzy Gapys, a prelegentami dr Paweł Paciorek, mgr Marek Lis, mgr Grzegorz Sado, mgr Agnieszka Dziarmaga, dr Radosław Kubicki, Jerzy Gapys, mgr Andrzej Żychowski. Historycy przedstawili referaty dotyczące m. in.: ludności żydowskiej miasta, lokalnej administracji, działań opatowian w walkach i działaniach politycznych o niepodległą Polskę .


Odbyła się również promocja książki Marka Lisa „Nasze Drogi Do Niepodległej. Z Dziejów Opatowa W Latach Niewoli I Na Progu Niepodległości”.


Niezwykłą ucztą duchową był koncert słowno – muzyczny „Niepodległa 1918”, który powstał w ramach ogólnopolskiego autorskiego projektu Roberta Grudnia „Zrozumieć Niepodległą” W koncercie wystąpili Anna Seniuk – aktorka teatralna i filmowa, profesor sztuk teatralnych oraz artyści: Robert Grudzień – koncertujący solista Filharmonii Lubelskiej, pianista i klawesynista, Jakub Gąska – tenor związany z Teatrem Muzycznym w Lublinie oraz Georgij Agratina – znany w całym kraju muzyk mołdawskiego pochodzenia, który zagrał na cymbałach i fletni pana. W programie koncertu opartym na scenariuszu historycznym Anny Dreli usłyszeliśmy najpiękniejsze pieśni patriotyczne i sakralne.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *