Porcelanowe wieloryby z twarzą człowieka

Natalię Olbiński – piękną, utalentowaną absolwentkę wydziału wzornictwa przemysłowego Carnegie Mellon University w USA oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie spotkałam w pracowni Fabryki Porcelany AS w Ćmielowie.
Natalia precyzyjnymi ruchami pędzelka nakładała farbę na porcelanowe unikatowe figurki – wieloryby z zarysem ludzkich twarzy.
-Projekt figurki nawiązuje do życia na ziemi, które zaczęło się w oceanie -mówi Natalia. Jestem zafascynowana morzem, stworzeniami w nim żyjącymi, szczególnie wielorybami. Od lat niszczymy świat, niszczymy nasze oceany, w którym żyje jedynie 400 wielorybów biskajskich. Figurkom wielorybów nadałam ludzką twarz, aby przypomnieć o tym, jak szalenie mądre są to stworzenia. Trzeba pamiętać o tym przede wszystkim, jak dużo zła im uczyniliśmy zanieczyszczając wody ziemi.
Nie dziwi talent Natalii, skoro jest córką jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich artystów – Rafała Olbińskiego. Malarz, ilustrator, plakacista, który najpierw zdobył Nowy Jork, potem cały świat. Spod jego ręki wyszło setki obrazów, plakatów i ilustracji, kilkadziesiąt okładek czasopism. Ma za sobą dziesiątki wystaw na całym świecie, 150 nagród, w tym tak prestiżowe, jak Prix Savigniac czyli odpowiednik Oscara w dziedzinie plakatu.
Podobną drogę do R. Olbińskiego odbywa obecnie jego córka Natalia, która ma za sobą m.in. wygrany konkurs na plakat z okazji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych ACID w Cannes. Jest dyrektorem artystycznym włoskiego pisma ?La Rivista? oraz współtwórcą magazynu o śródziemnomorskiej kulturze ?Lente?. Napisała także książkę ?Atlantyda. Przewodnik po mieście?, w której można podziwiać rysunki jej autorstwa.
Obecnie Natalia mieszka w Nowym Jorku. Pracuje jako grafik i ilustrator. Kocha rysować.
-To bardzo nietypowe, że artysta zaprojektował rzeźbę, która nie będzie powielaną ? przyznają: właściciel fabryki Adama Spała oraz Katarzyna Rij, dzięki której Natalia podjęła się wyjątkowego projektu fi gurki. Każda figurka jest malowana według autorskiego projektu artysty i malowana przez samego artystę. Porcelanowe dzieła Natalii, rysunki, a także prace jej ojca Rafała będzie można podziwiać już pod koniec listopada we wnętrzach fabryki, na specjalnie przygotowanej wystawie. O terminie wystawy ?Olbiński Olbiński Metamorfozy? z pewnością poinformujemy na naszych łamach.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *