Seniorzy mają nowy klub

W Bodzechowie otwarto uroczyście pierwszy w tej gminie Klub Seniora.
W nowej placówce będzie spędzać wspólnie czas 20 osób.
Dla osób starszych najgorsza jest samotność. Możliwość spędzenia większości dnia w towarzystwie innych ludzi, gorące posiłki, bezpłatna rehabilitacja, ćwiczenia z zakresu aktywności ruchowej, to dla seniorów prawdziwe dobrodziejstwo losu. Nowa placówka przejęła część pomieszczeń w zmodernizowanej strażnicy. W piątek, 4 stycznia br., uroczyście przecięto symboliczną wstęgę w drzwiach nowej placówki. Wśród seniorów, gospodarzy gminy byli też: poseł Andrzej Kryj, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego, ksiądz kanonik Cezary Zybała.
-Bardzo dobrze, że ten gminny obiekt będzie teraz służył ludziom – podkreślali mieszkańcy Bodzechowa. ?Ten bliski wszystkim mieszkańcom Bodzechowa budynek został wspaniale odnowiony. Do tej pory część pomieszczeń w strażnicy wynajmowano na różne cele.


-Inwestycja, związana z modernizacją budynku i przygotowaniem pomieszczeń dla Klubu Seniora, kosztowała 340 tys. złotych, z czego 150 tys. zł otrzymaliśmy z rządowego programu Senior plus ? mówił wójt Jerzy Murzyn. -Obiekt jest nowoczesny i powinien być tani w eksploatacji. Ogrzewany jest za pomocą pompy wodnej. Zainstalowaliśmy też na budynku kolektory słoneczne. Zakupiliśmy nowe meble, urządzenia do rehabilitacji. Do tej pory na terenie województwa powstały 34 domy i kluby seniora, współfinansowane z rządowego programu Senior plus ? podkreślał przedstawiciel urzędu wojewódzkiego. Rząd wspiera finansowo samorządy, ale to one muszą wyjść z inicjatywą zorganizowania takich placówek.
-Słowa uznania należą się wójtowi i pracownikom gminy Bodzechów, którzy dostrzegają potrzeby starszych mieszkańców i przygotowali wniosek o dofinansowanie nowej placówki ? mówił Wiktor Kowalski, doradca wojewody świętokrzyskiego.
-Mamy już 15 seniorów zainteresowanych uczestnictwem w zajęciach klubowych. Liczymy, że do końca tego tygodnia będzie już komplet 20 osób ? ocenia Władysława Zwolińska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bodzechowie. -W zajęciach może uczestniczyć każda osoba, która ukończyła 60 lat. Spotykamy się w klubie o godz. 8 i będziemy wspólnie spędzać czas do godz. 16. Po śniadaniu seniorzy będą mogli porozmawiać, obejrzeć telewizję. Będą zajęcia z zakresu rękodzieła, gry, ćwiczenia gimnastyczne i rehabilitacyjne. Te ostatnie trzy razy w tygodniu po dwie godziny, oczywiście pod okiem fizjoterapeuty. Planujemy wyjazdy do teatru, do kina i na koncerty. Obiady będą dowożone ze Szkoły Podstawowej w Bodzechowie.
Obok dużej sali, w której seniorzy będą spędzać większość czasu i spożywać posiłki, klub wyposażony jest w aneks kuchenny i salę gimnastyczno ?rehabilitacyjną, w której są dwa rowery stacjonarne i sprzęt do ćwiczeń. W miarę możliwości będziemy wyposażać salkę w kolejne urządzenia.
Klub Seniora w Bodzechowie poprowadzą panie: Agnieszka Czwakiel i Justyna Połetek.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *