Antonowy i Dromadery nad lasami

Latające nad lasami samoloty wzbudziły niemałe zainteresowanie wśród mieszkańców naszego powiatu.
W powietrzu widzieliśmy trzy Antonowy i trzy Dromadery przeprowadzające zabieg ograniczenia populacji chrabąszcza majowego i kasztanowca.


Opryski są przeprowadzane co cztery lata. W tym roku potrwają jeszcze do 31 maja. Bazą samolotów, pilotów, mechaników, pracowników przygotowujących oprysk oraz osób nadzorujących cały zabieg jest lądowisko polowe Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski w Rudzie Kościelnej w gminie Ćmielów. Koordynatorem działań jest Roman Noworycki z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz specjaliści z poszczególnych nadleśnictw, bowiem oprócz opryskiwanych 13 tysięcy hektarów podlegających pod ostrowieckie nadleśnictwo, zabieg jest przeprowadzany na terenach nadleśnictw: Chmielnik, Pińczów, Zwoleń, Daleszyce, Staszów, Starachowice. Łącznie zabieg ograniczania populacji chrabąszcza zostanie przeprowadzony na 34 tysiącach hektarów lasów.
-Co cztery lata samice chrabąszcza wylatują, aby złożyć do gleby jaja, wyklute larwy obgryzają korzenie świeżo posadzonych drzew ? wyjaśnia nadzorujący zabieg oprysków starszy specjalista służby leśnej Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, Jacek Sobolak. Od 25 lat walczymy z populacją chrabąszcza. Jeżeli nie robilibyśmy tego, las byłby mocno zaburzony. Do zakończenia oprysków, tj. do 31 maja obowiązuje zakaz wstępu do lasu. Choć, jak podkreślają pracownicy nadleśnictwa, preparat nie jest szkodliwy dla ludzi, zwierząt i pszczół.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Antonowy i Dromadery nad lasami

  • 29/05/2019 at 19:21
   Permalink

   oj tam oj tam. ważne że oprysk zrobili , co nie ? Lepiej by było jak byś zapytał czy za 4 lata znowu zrobią oprysk? Odpowiedź by była bardziej interesująca niż styl/gramatyka i itp. Bo z tego co słyszę to leśnicy za 4 lata będą zdani sami na siebie a szkoda.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *