Kilkaset ofert pracy miejscowych firm

Nie robią już na nas wrażenia wskaźniki zmniejszającego się bezrobocia.
Dziś faktycznym problemem lokalnej gospodarki jest brak odpowiednich kandydatów do pracy.
W mieście i powiecie ostrowieckim z każdym rokiem zmniejsza się liczba osób w wieku produkcyjnym. Na emerytury odchodzą roczniki wyżu demograficznego, z kolei na lokalny rynek wchodzi coraz mniej ludzi młodych. Wpływ na to ma demografia, ale nie tylko. Część absolwentów szkół średnich i wyższych uczelni (tych z korzeniami ostrowieckimi) decyduje się na życie i pracę w dużych miastach z racji wyższych zarobków i korzystniejszej perspektywy życiowej.
W efekcie firmy od lat związane z Ostrowem Świętokrzyskim i regionem, które ciężką pracą zdobyły pozycję na rynku, a także nowe firmy, które wybrały nasze miasto z racji tradycji przemysłowych i wykwalifikowanych kadr, mają coraz większe kłopoty. Automatyzacja nie zniweluje luki kadrowej. Na portalach poświęconych pracy, a także na stronie internetowej ostrowieckiego urzędu pracy, z każdym miesiącem przybywa ofert. Wydłuża się też czas znalezienia pracowników. Tylko na stronie urzędu pracy figuruje kilkaset ofert pracy, w większości na terenie miasta i okolicznych gmin.
Najwięcej ofert pochodzi z produkcji i usług. Poszukiwani są przede wszystkim przedstawiciele zawodów związanych z budownictwem, ale także spawacze, mechanicy i operatorzy maszyn, stolarze, elektrycy, monterzy konstrukcji, monterzy instalacji i urządzeń sanitarnych (unijne projekty będą realizowane przez najbliższych kilka lat). Od ręki znajdą pracę kierowcy oraz operatorzy urządzeń budowlanych i drogowych. O tych zawodach piszę w pierwszej kolejności, bowiem od stuleci Ostrowiec Świętokrzyski był przede wszystkim ośrodkiem przemysłowym, a ten sektor gospodarki czynnikiem miastotwórczym. Skoro w mieście jest kilka zakładów odzieżowych poszukiwane są szwaczki. Nie brakuje ofert dla pracownic sektora gastronomicznego: kucharek, kelnerek itp.
Firma Aspera z Bodzechowa poszukuje spawaczy, ślusarzy, konstruktorów, kontrolerów produkcji, a pobliski Izoterm – pracowników produkcji, automatyka, kierowcę. Zakłady porcelany w Ćmielowie zgłosiły ofertę na pracowników produkcji, transportu, elektromonterów. Na kandydatów do pracy liczy Climatic, jeden z zakładów na terenie Starej Huty, który dużą wagę przywiązuje do rozwoju zawodowego pracownika i dba o odpowiedni klimat pracy. Climatic poszukuje malarzy, tynkarzy, hydraulików, lakierników, monterów produkcji okiennej, elektryków, glazurkarzy, dekarzy. Lista firm poszukujących pracowników jest długa, a na niej tak znane firmy, jak Finow Polska, Tabex czy PKS Ostrowiec Świętokrzyski. Na pracowników z powiatu ostrowieckiego liczą firmy ze Starachowic. M.in. MAN Bus poszukuje spawaczy. Kandydatom oferuje szkolenie, a po zdobyciu potrzebnych kwalifikacji – pracę.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *