Nowe drogi w gminie Bałtów

Uroczyście do użytku mieszkańców oddano dwa odcinki wyremontowanych dróg w Wólce Bałtowskiej i Wólce Bałtowskiej Kolonii.
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: poseł Andrzej Kryj, wicewojewoda świętokrzyski Bartłomiej Dorywalski, radni gminy – Piotr Pelczarski i Grzegorz Nowak, sołtysi miejscowości – Grażyna Muchalska i Jadwiga Muchalska, właściciel firmy wykonawczej, Marcin Jabłoński oraz gospodarz gminy – wójt Hubert Żądło.
-To pierwsze inwestycje w gminie w tej kadencji, które udało się zrealizować przy dofinansowaniu z programu rządowego usuwania skutków klęsk żywiołowych. Dzięki wsparciu parlamentarzystów PiS oraz władz województwa, gmina otrzymała rekordowe dofinansowanie w wysokości ponad 1,9 mln zł z MSWiA na siedem odcinków dróg w gminie. Dofinansowanie do tych zadań wynosi 80 proc. ich wartości, stąd to bardzo duża pomoc dla naszej gminy, która znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej -mówił wójt Hubert Żądło.
Droga w Wólce Bałtowskiej to odcinek o długości 1.229 m z przepustem. Było to zadanie wyczekiwane przez mieszkańców od 1995 r., wtedy bowiem położono tam asfalt. Od tamtej pory droga nie była modernizowana, a jest to ważny przejazd, gdyż prowadzi do miejscowej szkoły podstawowej. Korzystają z niego dzieci dojeżdżające do szkoły, ich rodzice, a także pracownicy placówki. Kolejne deszcze i ulewy znacznie zniszczyły nawierzchnię, stąd też znalazła się ona na liście dotacji z programu. Koszt zadania szacowano na 520 tys. zł, po przetargu wyniósł 402 tys. zł, co daje oszczędności. Droga w Wólce Bałtowskiej Kolonii to odcinek o długości 900 m wraz z podbudową. Wartość inwestycji szacowano na 302 tys. zł, a po przetargu kwota wyniosła 270 tys. zł. To nie jedyne zadania poprawiające infrastrukturę drogową gminy.
Obecnie kończona jest realizacja dwóch zadań budowy dróg w Okole; drogi gminnej w kierunku powiatu lipskiego oraz drogi po granicy z gminą Sienną w miejscowości Borcuchy. Jak podkreślał wicewojewoda B. Dorywalski, rządowy program usuwania klęsk żywiołowych to ważne wsparcie dla gmin, szczególnie tych będących w trudnej sytuacji finansowej. Poseł Andrzej Kryj zaznaczył rolę współpracy samorządów, która owocuje konkretnymi działaniami.
-Te inwestycje pokazują, że współpraca samorządów przynosi wymierne korzyści oraz że władza gminna dostrzega potrzeby mieszkańców, dzięki czemu żyje im się lepiej. My, jako parlamentarzyści staramy się, aby tych środków było jak najwięcej i wspieramy działania wójta, który zgłasza takie potrzeby -mówił poseł A. Kryj.
Po ostatnich ulewach i nawałnicach wójt gminy zgłosił kolejne wnioski o dofinansowanie z programu rządowego dotyczące 16 odcinków dróg.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *