Pod patronatem Gazety Ostrowieckiej. 53. Dymarki Świętokrzyskie – Nowa Słupia

Dymarki Świętokrzyskie w Nowej Słupi u stóp Łyśca to impreza o najdłuższej tradycji w regionie, poświęcona jest prezentacji wyników badań nad starożytnym hutnictwem żelaza w Górach Świętokrzyskich.

Imprezę po raz pierwszy zorganizowano we wrześniu 1967 r. w Nowej Słupi, gdzie od 1960 r. istniało Muzeum Hutnictwa Świętokrzyskiego, dzięki czemu miejscowość stała się centrum badań naukowych nad tym zagadnieniem. Główną atrakcją Dymarek jest po dziś dzień wytop żelaza prowadzony na tzw. Piecowisku na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi.

Festiwal archeologiczny ?W Kręgu Żelaza? odbywający się co roku umożliwia poznanie historii w sposób atrakcyjny, to miejsce w którym świat wojowników i hutników sprzed 2 tysięcy lat staje się rzeczywistością. Zwieńczeniem Festiwalu jest rozbicie starożytnych pieców i efektowne bitwy rzymian z barbarzyńcami.

Dziś Dymarki Świętokrzyskie w Nowej Słupi to również Festiwal Kultury Ludowej ? występy solistów i zespołów folklorystycznych, kiermasz twórców ludowych, Lunapark ? atrakcje dla dzieci i koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej, w 53 edycji zagrają między innymi Kordian, Baciary i Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów.

 

Nowa Słupia, 17-18 Sierpnia 2019 r.

www.dymarki.pl

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *