W 80. rocznicę zamordowania żołnierzy Wojska Polskiego

W poniedziałek, 9 września, o godz. 17, w Kielcach przy ul. Zamkowej przed dawnymi budynkami kieleckiego więzienia, w 80. rocznicę zamordowania przez Niemców 19 osób – w większości żołnierzy Wojska Polskiego, odbędzie się uroczystość patriotyczno – religijna.
-Z uwagi na to, iż wspomniana masakra była wstępem do licznych zbrodni popełnionych w tym więzieniu w latach 1939 -1945 przez gestapowców, a w latach 1945 -1956 przez ubeków, podczas tej uroczystości uczcimy również pamięć wszystkich (setek) naszych rodaków (Polaków i Żydów) torturowanych i zamordowanych na terenie kieleckiego więzienia oraz ponad tysiąca rodaków wywiezionych z tego więzienia wprost na egzekucje w Kielcach i pod Kielcami oraz kilku tysięcy rodaków wywiezionych podczas wojny z tego więzienia wprost do obozów koncentracyjnych, gdzie czekały na nich kolejne męczarnie i często śmierć, jak to miało miejsce np. w przypadku ówczesnego proboszcza katedry kieleckiej – Błogosławionego Księdza Józefa Pawłowskiego (1890 -1942) – wyjaśnia organizator uroczystości, Adam W. Gorycki.
Zaproszenie A. Gorycki kieruje do wszystkich mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego oraz całego powiatu ostrowieckiego.
-W czasie wojny Ostrowiec Świętokrzyski był jednym z głównych miast, z których przywożono naszych rodaków do więzienia w Kielcach, a zatem, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że wśród osób zabitych w kieleckim więzieniu lub wywiezionych z kieleckiego więzienia na śmierć, byli także mieszkańcy Ostrowca oraz sąsiednich miast i wsi – dodaje A. Gorycki. Dlatego każdy mieszkaniec Ostrowca i powiatu ostrowieckiego, który miał krewnych, znajomych lub sąsiadów osadzonych w kieleckim więzieniu, czy też, po prostu, chciałby oddać cześć dla naszych rodaków (m.in. z Ostrowca i ziemi ostrowieckiej) zamordowanych w kieleckim więzieniu, będzie bardzo mile widziany na tej uroczystości.
fot. fotopolska.eu

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *