Z myślą o wymagającym turyście

Opatów stal się miastem, gdzie każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Nowa trasa podziemna, a także Muzeum Geodezji i Kartografii wraz z kompleksowo zagospodarowanym terenem wokół, dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, są tego doskonałym przykładem.

Realizacja projektu pn.?Budowa infrastruktury do wykonywania zadań z zakresu kultury, turystyki i rekreacji w Powiecie Opatowskim? była możliwa, dzięki unijnemu dofinansowaniu na kwotę ponad 7 milionów złotych przyznanemu przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 -2020.

-W ramach tego projektu zbudowaliśmy Punkt Kultury, Rekreacji i Wypoczynku wraz z Informacją Turystyczną przy tzw. Promenadzie, wzdłuż rzeki Opatówki wraz z niezbędną Infrastrukturą Techniczną ?mówi Małgorzata Jalowska, Wicestarosta Opatowski.

Muzeum geodezji i kartografii w odnowionym budynku

Inwestycja polegała na zagospodarowaniu działki poprzez montaż urządzeń do rekreacji, wypoczynku oraz do uprawiania sportów miejskich na świeżym powietrzu. Powstała tzw. Strefa Malucha i Strefa Wypoczynku dla Seniora oraz Skatepark, linarium, zjazd linowy, huśtawki, karuzele, miejsce do grillowania, a także boisko, na którym zimą montowane jest lodowisko.

Zagospodarowany teren zachwyca swoim urokiem. Wokół dominują tereny trawiaste, główne ciągi komunikacyjne zostały wykonane z kostki brukowej, natomiast pod głównymi, najbardziej atrakcyjnymi miejscami do zabawy została wykonana nawierzchnia syntetyczna.

W ramach projektu powstał też Dom Muzealny i Punkt Informacji Turystycznej wraz z wiatą na rowery oraz parkingami dla osób zwiedzających obiekt. Zostało zakupione wyposażenie muzealne, informatyczne i biurowe oraz rowery na potrzeby nowo powstałego obiektu.

Odnowione wejście do opatowskich podziemi

-W utworzonym Domu Muzealnym będzie znajdować się Muzeum Geodezji i Kartografii oraz Muzeum Ziemi Opatowskiej – dodaje Wicestarosta. Podstawowym zadaniem Punktu Informacji Turystycznej będzie promocja miasta i regionu, świadczenie usługi informacji turystycznej, w tym informowanie o życiu kulturalno -sportowym miasta i powiatu.

Co ciekawe, obecnie powiat opatowski posiada ponad 800 eksponatów, map i dokumentów, od najmniejszego eksponatu ważącego kilka dekagramów do urządzeń fotogrametrycznych ważących ponad 1.200 kilogramów, w tym kolorową starą mapę z 1720 r., przedstawiającą Jezioro Gopło z okolicami. Całe to dziedzictwo zostanie udostępnione zwiedzającym z całej Polski.

W tym samym budynku zostanie otworzony m.in. multimedialny Punkt Informacji Turystycznej. Z kolei tuż przy budynku wybudowany został parking dla turysty oraz powstała wypożyczalnia rowerów celem wypromowania turystyki rowerowej. Ponieważ Opatów jest małym miasteczkiem, każdy turysta będzie mógł zwiedzić zabytki Opatowa i okolic wypożyczonym rowerem oraz wędrować po wyznaczonych szlakach turystycznych. A potencjał jest duży, bo tylko w mieście Opatowie znajduje się wiele obiektów historycznych, wpisanych na listę zabytków i pomników przyrody.

Warto dodać, że w ramach projektu planowane jest zagospodarowanie terenu przy rzece Opatówce oraz wyeksponowanie atrakcyjności Podziemnej Trasy Turystycznej. Za środki unijne zakupiono m.in. wyposażenie Podziemnej Trasy Turystycznej znajdującej się przy Opatowskim Rynku.

Strefa malucha kusi swym wyposażeniem

-Wszystkie cele założone w projekcie, takie jak rozwój innowacyjności, atrakcyjności, jakości usług i produktów turystycznych, jako czynnika konkurencyjnej gospodarczej poprzez wyposażenie terenu w odpowiednią infrastrukturę turystyczną z wykorzystaniem potencjału endogenicznego, w pełni zrealizowaliśmy ? mówi Starosta Opatowski, Tomasz Staniek.

-Dofinansowanie z Funduszy Europejskich projektów turystyczno ? kulturalnych, to odpowiedź na potrzeby kompleksowego wypoczynku mieszkańców naszego regionu. Jestem przekonany o słuszności realizacji tego typu inwestycji, dzięki którym chcemy przyciągnąć turystów nie tylko z naszego województwa, ale i z całego kraju ? podkreśla Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *