Skarpa w Ćmielowie remontowana

Długo oczekiwana przez mieszkańców gminy Ćmielów inwestycja dotycząca stabilizacji skarpy wzdłuż drogi Ćmielów-Krzczonowice-Pszeuszyn wraz z budową kanalizacji deszczowej i odtworzeniem ul. Opatowskiej w Ćmielowie rozpoczęła się. Wjechał ciężki sprzęt, rozpoczęto prace ziemne polegające na formowaniu skarpy. Inwestycja zostanie zrealizowana do 20 grudnia br.

Prace mają na celu zabezpieczenie drogi przed osuwaniem się skarpy przylegającej do drogi. Dotychczasowy stan rzeczy zagrażał bezpieczeństwu uczestników ruchu jak i funkcji drogi w układzie komunikacyjnym regionu.

Wartość inwestycji wynosi 4 541 475 zł z czego 3 788 000 zł pochodzi z dofinansowania z budżetu państwa. Pozostałe 20% środków pochodzi z budżetu powiatu ostrowieckiego i gminy Ćmielów. Zadanie obejmuje wykonanie muru oporowego, który będzie zatrzymywał spływające masy ziemi na drogę. Wykonane zostanie również „gwoździowanie” skarpy, czyli założenie 6-metrowych żerdzi stalowych, które będą zapobiegały osuwaniu się skarpy. Dodatkowo będą wykonane wzmocnienia płytami ażurowymi tzw. geokratą, która będzie zabezpieczała przed erozją. Powstaną również głębsze rowy.

Skarpa została zniszczona w wyniku intensywnych opadów deszczu w 2014 roku. Obecnie wymaga zabezpieczenia w celu uniknięcia poważniejszych skutków i zagrożeń. Prace remontowe wykonuje firma KDBUD.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *