Zmowy przetargowe. Pokrzywdzony Opatów?

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 9 osób, reprezentujących różne firmy, działających w zorganizowanej grupie przestępczej. Ich zadaniem było organizowanie tzw. zmów przetargowych. W wyniku takich działań kilka gmin w Polsce zostało doprowadzonych do niekorzystnego rozporządzania swoimi finansami.

Zorganizowana grupa przestępcza uruchomiła przestępczy proceder polegający na doprowadzaniu do zmów przetargowych, doprowadzaniu do niekorzystnego rozporządzania mieniem państwowym, fałszowaniu dokumentów.

Podczas śledztwa ustalono, że zatrzymani oferowali włodarzom gmin – Panki, Herby i Opatów pomoc przy zdobywaniu środków z Unii Europejskiej, w zamian za wygrywanie przetargów na tzw. projekty miękkie (szkolenia dla szkół i przedszkoli). Przestępcze praktyki osób zatrzymanych przez CBA naraziły samorządowców na straty sięgające blisko 3 miliony złotych.

Prokuratura Regionalna w Katowicach przedstawiła zatrzymanym przez katowickie Biuro CBA szereg zarzutów, m.in. prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa, fałszowania dokumentów, a także działania na szkodę kilku gmin.

W wyniku postępowania agenci CBA przeszukali miejsca zamieszkania i zatrzymania sprawców przestępczego procederu. Zabezpieczono dokumentację, nośniki danych i kopie elektroniczne, które będą dowodem w sprawie.

Funkcjonariusze z CBA w Katowicach nadal pracują nad tym śledztwem, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *