Ambasadorzy z wizytą w Ćmielowie (zdjęcia)

W minionym tygodniu, w województwie świętokrzyskim, na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych gościło 42 ambasadorów wraz z rodzinami, reprezentujących misje dyplomatyczne: Afganistanu, Albanii, Australii, Bangladeszu, Białorusi, Chorwacji, Czarnogóry, Holandii, Indii, Indonezji, Irlandii, Izraela, Demokratycznej Republiki Konga, Republiki Korei, Mołdawii, Nigerii, Nowej Zelandii, Serbii, Szwajcarii, Tajlandii, Węgier i Wietnamu. Towarzyszyła im zastępca dyrektora Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP Agnieszka Szczepaniak.
Szefowie misji dyplomatycznych przebywali w świętokrzyskim po raz trzeci, ostatnia wizyta miała miejsce w 2011 r. Gości powitali: wojewoda Agata Wojtyszek, wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz prezydent Kielc Bogdan Wenta i wiceprezydent Danuta Papaj.

Ambasadorowie zobaczyli Kielce i najpiękniejsze miejsca regionu. Pierwszego dnia byli w Filharmonii Świętokrzyskiej, a drugiego zwiedzali m.in. Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Byli także w Kieleckim Parku Technologicznym, Muzeum Porcelany w Ćmielowie, winnicy Wioletty i Grzegorza Brzóstowiczów w powiecie opatowskim, Kolegiacie św. Marcina w Opatowie, zobaczyli Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz wizytowali Święty Krzyż.
Właściciel Fabryki Porcelany AS Ćmielów, Adam Spała nie ukrywa, że dla jego zakładu wizyta tak znamienitych gości to wspaniałe wyróżnienie, ale także wyzwanie logistyczne.
– Gościło u nas 42 ambasadorów wraz z rodzinami, łącznie fabrykę wizytowało około 70 osób – mówi A. Spała. Goście zostali podzieleni na dwie grupy. Gdy jedna grupa zwiedzała Muzeum Żywej Porcelany, druga w tym czasie malowała własnoręcznie porcelanowe kotki. Figurki, których unikatowość zostanie potwierdzona certyfikatem, po wypaleniu trafią do wojewody, a następnie do ambasadorów. W sumie zostało wyjątkowo i oryginalnie pomalowane 40 figurek.
Jak przyznaje A. Spała, malowaniu porcelanowych kotów towarzyszyło wiele pozytywnych emocji. Goście dzięki kurator Katarzynie van Rij zwiedzili także w budynku fabryki stałą wystawę prof. Lubomira Tomaszewskiego, jedynego malarza na świecie malującego ogniem i dymem, ale także znanego i cenionego projektanta kultowych serwisów kawowych i nowoczesnych figurek wytwarzanych przez Fabrykę Porcelany w Ćmielowie.
-Nasi goście nie mogli się nadziwić bardzo wysokiemu pozimowi sztuki, którą prezentujemy w Fabryce Porcelany- dodaje A. Spała. Niezwykle zainteresowani byli porcelanowymi wyrobami z lat 60. Zaprosiłem również naszych gości do odwiedzenia Kordegardy Galerii Narodowej Centrum Kultury w Warszawie, gdzie można podziwiać wystawę ?Odłamki? wybranych dzieł rzeźbiarza i projektanta Lubomira Tomaszewskiego.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *