Regaty na Zalewie Brodzkim. Pierwsze od 31 lat (zdjęcia, wideo)

Po raz pierwszy od lat osiemdziesiątych zorganizowano wyścigi żaglówek. Trasa miała ponad 14 km długości. Przez sporą jej część, zespoły musiały żeglować pod wiatr pokonując nieprzewidywalne porywy. Te warunki bardzo odpowiadały załogom. Zawody organizowało ostrowieckie stowarzyszenie Klub Żeglarski Born2sail.pl. Bazą regat była utworzona w tym roku marina klubu zlokalizowana w Stykowie koło wyspy.

Ostatnie regaty na Zalewie Brodzkim zorganizowani maju 1988 roku z okazji Dnia Hutnika. Tak jak 31 lat temu, obecnie po zalewie też pływają łódki Omega. Na tego typu jednostce jednak bardzo nowoczesnej, regaty wygrali państwo Weronika i Paweł Kuśmierczykowie ze Starachowic. Ich typowo regatowa, bardzo lekka łódka  oraz wysokie umiejętności żeglarskie sprawiły że byli bezkonkurencyjni.

Strategia żeglowania

Jako druga na mecie zameldowała się ekipa w składzie Norbert Zwierzyk i Marek Czarnecki na żaglówce Sportina 595. ? Mieli szybszą łódkę i dobrze rozegrali wyścig. Płynęli ostrzej pod wiatr i zrobili jeden zwrot mniej ? opowiada Marek Gil, towarzysz Augusta Zygmunta ? kapitana trzeciej załogi na mecie.  W szranki z doświadczonymi żeglarzami wystąpili też nowicjusze – Rafał Gajek i Patryk Romanowski z Ostrowca Świętokrzyskiego. Niewiele brakowało by mieli wywrotkę, jednak świetnie sobie poradzili z łódką Bez 2 o powiększonych żaglach. Zajęli ostatnie miejsce ale jak mówili nie jest najważniejsza lokata ale zdobywane doświadczenie. Pozostałe załogi: Waldemar Ślipka, Robert Cedro, Mariusz Szczerbiński, Marcin Królak na łódce typu Micropolo; Piotr Sala i Piotr Pruszak na żaglówce typu Mak 747.

Sezon żeglarski na Zalewie Brodzkim jeszcze trwa. Członkowie klubu Born2sail.pl planują większe regaty na wiosnę przyszłego roku. Podobnie jak jesienią będą też robić kurs żeglarski.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *