Mury dla turystów będą podświetlone

Gmina Opatów chce pozyskać środki we współpracy z organizacjami pozarządowymi na uatrakcyjnienie murów opatowskich od strony ul. Kilińskiego.

-Zmierzamy do tego, aby je podświetlić, nadbudować blankami, aby były lepiej dostępne  dla turystów i bardziej atrakcyjne ? mówi burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski. Może pojawi się jakaś galeria ze zdjęciami starego Opatowa. Musimy te mury wykorzystać, bo to jest XVI-wieczny zabytek, którym nie wszystkie miasta mogą się pochwalić. Pracujemy ciężko nad przywróceniem Opatowowi należnego miejsca w hierarchii miast turystycznych. Mamy wizję, jak powinien wyglądać Opatów, jak powinna wyglądać turystyka w Opatowie za lat 20. W jeden rok nie zbudujemy Europejskiego Centrum Templariuszy, nie odzyskamy szlaków wszystkich dla Opatowa. Myślę tutaj o łąkach klasztornych, które chcemy wkomponować w duży projekt turystyczny.

W ubiegłym roku gmina przeznaczyła 100 tys. zł. na turystykę. Pieniądze zostały przeznaczone na wydawnictwa książkowe, uczestnictwo miasta i gminy w różnych imprezach lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich, koszulki promocyjne, współorganizację dożynek wojewódzkich, zakup krówek czy kalendarzy.

Zofia Niedbała, wieloletnia prezes PTTK w Opatowie, podkreśla, że w Bramie Opatowskiej są zbierane przez 20 lat działalności towarzystwa wszelakie materiały promujące Opatów, region oraz całą Polskę. Zwraca przy tym uwagę na stworzenie kalendarza imprez w Opatowie, z którego turysta dowie się o otwarciu sezonu, jarmarku, gali wakacyjnej czy Światowym Dniu Turystyki.

-Do Opatowa przyjeżdża turysta, który chce zobaczyć zabytki, ale jest także turysta rowerowy, który zupełnie inaczej zwiedza okolicę i chce wiedzieć, gdzie jest noclegownia dla tego typu turystyki. Z kolei turysta z dziećmi dopytuje o atrakcje turystyczne weekendowe w całym województwie ? mówi Z. Niedbała. Zagospodarowanie turystyczne trzeba do różnych form ruchu turystycznego dostosować.

Radny Andrzej Żychowski za dobry przykład podaje kilka miejsc w regonie, które doskonale rozwinęły turystykę w miejscach, gdzie niegdyś były szczere pola czy łąki. Podkreśla, że Opatów ma gotowy dar w postaci pięknych zabytków i to turystyka powinna być jednym z filarów rozwoju miasta.

Pozostaje mieć nadzieję, że wspomniane plany zostaną wprowadzone w życie jak najszybciej. Opatów może bowiem liczyć tylko i wyłącznie na dochód z turystyki.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *