Delegacja prezydenta Serbii w Kunowie

Jedną z najnowocześniejszych oczyszczalni w Europie odwiedziła delegacja z Belgradu.
Delegaci przyjechali na polecenie szefa gabinetu prezydenta Serbii, zainteresowanego najnowszą technologią. Chcieli poznać mechanizmy jej działania oraz zastosowane ekologiczne rozwiązania. Vuk Mrvić, członek delegacji nie krył zachwytu obiektem, a przyjętą technologię, jak mówił, chętnie wprowadziłby w swoim kraju. Burmistrz Lech Łodej z dumą oprowadzał niecodziennych gości po oczyszczalni. Jak podkreślał prezes firmy wykonawczej Schwander, Stanisław Malinowski, suszarnia osadów jest jedną z największych w Polsce. Nowy obiekt, który powstał w miejscu starej oczyszczalni, wraz z infrastrukturą technologiczną, drogową i fotowoltaiczną, spełnia wszystkie standardy europejskie i światowe.
Zainteresowanie wzbudził też ?Kunowiak? wykorzystywany w suszarni, co jest jedynym w kraju przyjętym takim rozwiązaniem. Ciekawostką jest także to, że nowoczesna technologia membranowa zastosowana w oczyszczalni pozwala w 90 proc. na oddzielenie od ścieków drobin plastiku, a także środków farmakologicznych. Stąd też kunowska oczyszczalnia stała się obiektem zainteresowań renomowanych uczelni w Warszawie i Krakowie, które chcą tu prowadzić badania naukowe.
Obiekt wcześniej zwiedzała także delegacja z Chorwacji. W najbliższym czasie oczyszczalnię odwiedzą też goście z Indii, Finlandii i Rosji.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *