Przetarg na projekt obwodnicy Opatowa

Mała obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego wciąż czeka na decyzję, a tymczasem na projekt obwodnicy Opatowa jeszcze w tym roku zostanie rozpisany konkurs.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach ma już decyzję środowiskową dla tej inwestycji, został wybrany wariant drogi i opracowywana jest koncepcja programowa ?mówi Małgorzata Pawelec Buras z GDDKiA Oddział w Kielcach.

Inwestycja polegać będzie na budowie w przeważającej części po nowym śladzie odcinka drogi krajowej nr 9 o długości ok. 5,2 km i odcinka drogi ekspresowej S74 o długości około 9,7 km. Obwodnica biec będzie po południowo -zachodniej stronie Opatowa, a jej uzupełnieniem będzie projektowany odrębnie 3-kilometrowy łącznik w ciągu drogi krajowej nr 74 poprowadzony na północ od miasta.

 W ramach obwodnicy Opatowa planowane są dwa węzły drogowe ? węzeł Opatów na skrzyżowaniu istniejącej drogi nr 9 z przyszłym przebiegiem trasy i planowanym tzw. łącznikiem północnym do drogi nr 74 oraz węzeł Marcinkowice na skrzyżowaniu planowanej drogi S74 z projektowaną drogą nr 9 zapewniający skomunikowanie z drogą wojewódzką 757 do Staszowa. Początek nowego przebiegu drogi krajowej nr 9  w ramach obwodnicy znajduje się na wysokości Zochcina, a koniec w Marcinkowicach. Odcinek S74 w ramach obwodnicy Opatowa zaczyna się w Jacentowie, a kończy w miejscowości Okalina Kolonia. Nowa droga przebiegać będzie przez gminy Opatów Lipnik i Sadowie.

-Przetarg na projekt obwodnicy Opatowa zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku ?dodaje M. Pawelec Buras. Tak wynika z komunikatu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zawierającego plan przetargów na 2020 rok. Postępowanie zostanie rozpisane w ostatnim kwartale tego roku.

Przetarg może być rozstrzygnięty w 2021 roku. Następnym krokiem będzie tworzenie projektu budowlanego, dlatego budowa obwodnicy rozpoczęłaby się w 2022 roku.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *