Opatów zbuduje strzelnicę dla żołnierzy ochotników

Starosta opatowski Tomasz Staniek zapowiedział, że Starostwo Powiatowe w Opatowie zbuduje w gminie  Lipnik dla potrzeb Wojsk Obrony Terytorialnej strzelnicę. Tematem poniedziałkowej konferencji była kwalifikacja wojskowa – Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej.

W Opatowie kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się w dniu 3 lutego 2020 r. Objęła wszystkie gminy powiatu, łącznie około 350 osób.

-W tym roku do kwalifikacji wojskowej podlegają mężczyźni urodzeni w 2001 r. i osoby, które nie stawały do kwalifikacji wojskowej, urodzone w latach 1996 -2000 -mówi płk Artur Gołębiowski, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień. Ponadto panie, które są urodzone w latach 1996 -2001 i z racji ukończonej szkoły lub wykonywanego zawodu, a przydatne dla sił zbrojnych. Mowa tu o absolwentach kierunku weterynaryjnego, psychologicznego, medycznego, farmaceutycznego, pielęgniarskiego.

Komendant WKU zakłada ewidencję dla takiej osoby do zasobów sił zbrojnych. Może być ona później wykorzystywana nas uzupełnienie potrzeb sił zbrojnych w czasie wojny.

Powiatowa Komisja Lekarska ma za zadanie orzec o zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej. Poprzez orzeczenie takiej zdolności nadawana jest kategoria zdrowia. Osoby z literką A są zdolne do pełnienia czynnej służby wojskowej.

-Ci młodzi ludzie są chętni, ale zawsze podekscytowani tymi badaniami -mówi dr Irena Liszka, dyrektor medyczna szpitala św. Leona w Opatowie. Dla panów jest to jakby test, czy są prawdziwymi mężczyznami i mogą być żołnierzami.

Co ważne – istnieje też możliwość ochotniczego wstępowania do kwalifikacji wojskowej dla osób, które zgłosiły się same i ukończyły 18 rok życia.

-Chcemy zbudować ze środków własnych oraz MON-u naszym żołnierzom z Sandomierza oraz formowanego oddziału w Ostrowcu Świętokrzyskim strzelnicę dla potrzeb klas mundurowych, wojska i nie tylko  –mówi starosta Tomasz Staniek. Koszt to 0,5 mln zł plus wkład własny ok. 200 tys. zł.

Obecnie trwają formalności związane z zakupem działki po starym kamieniołomie z Żurawnikach od osoby prywatnej. Będzie to strzelnica do 300 metrów z kilkoma osiami strzeleckimi.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Opatów zbuduje strzelnicę dla żołnierzy ochotników

  • 22 lutego 2020 at 15:39
    Permalink

    Incjatywa godna czasów powinna być szeroko dostępna nie tylko dla wojska a także innych grup paramilitarnych,osób fizycznych pragnących doskonalić swoje zdolności strzeleckie.Najwyższa pora by jak najwięcej ludzi potrafiło posługiwać się bronią.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *