Opatów zbuduje strzelnicę dla żołnierzy ochotników

Starosta opatowski Tomasz Staniek zapowiedział, że Starostwo Powiatowe w Opatowie zbuduje w gminie  Lipnik dla potrzeb Wojsk Obrony Terytorialnej strzelnicę. Tematem poniedziałkowej konferencji była kwalifikacja wojskowa ? Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej.

W Opatowie kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się w dniu 3 lutego 2020 r. Objęła wszystkie gminy powiatu, łącznie około 350 osób.

-W tym roku do kwalifikacji wojskowej podlegają mężczyźni urodzeni w 2001 r. i osoby, które nie stawały do kwalifikacji wojskowej, urodzone w latach 1996 -2000 -mówi płk Artur Gołębiowski, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień. Ponadto panie, które są urodzone w latach 1996 -2001 i z racji ukończonej szkoły lub wykonywanego zawodu, a przydatne dla sił zbrojnych. Mowa tu o absolwentach kierunku weterynaryjnego, psychologicznego, medycznego, farmaceutycznego, pielęgniarskiego.

Komendant WKU zakłada ewidencję dla takiej osoby do zasobów sił zbrojnych. Może być ona później wykorzystywana nas uzupełnienie potrzeb sił zbrojnych w czasie wojny.

Powiatowa Komisja Lekarska ma za zadanie orzec o zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej. Poprzez orzeczenie takiej zdolności nadawana jest kategoria zdrowia. Osoby z literką A są zdolne do pełnienia czynnej służby wojskowej.

-Ci młodzi ludzie są chętni, ale zawsze podekscytowani tymi badaniami -mówi dr Irena Liszka, dyrektor medyczna szpitala św. Leona w Opatowie. Dla panów jest to jakby test, czy są prawdziwymi mężczyznami i mogą być żołnierzami.

Co ważne – istnieje też możliwość ochotniczego wstępowania do kwalifikacji wojskowej dla osób, które zgłosiły się same i ukończyły 18 rok życia.

-Chcemy zbudować ze środków własnych oraz MON-u naszym żołnierzom z Sandomierza oraz formowanego oddziału w Ostrowcu Świętokrzyskim strzelnicę dla potrzeb klas mundurowych, wojska i nie tylko  ?mówi starosta Tomasz Staniek. Koszt to 0,5 mln zł plus wkład własny ok. 200 tys. zł.

Obecnie trwają formalności związane z zakupem działki po starym kamieniołomie z Żurawnikach od osoby prywatnej. Będzie to strzelnica do 300 metrów z kilkoma osiami strzeleckimi.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Opatów zbuduje strzelnicę dla żołnierzy ochotników

  • 22/02/2020 at 15:39
    Permalink

    Incjatywa godna czasów powinna być szeroko dostępna nie tylko dla wojska a także innych grup paramilitarnych,osób fizycznych pragnących doskonalić swoje zdolności strzeleckie.Najwyższa pora by jak najwięcej ludzi potrafiło posługiwać się bronią.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *