Bałtów przed wyborami nowej rady gminy

W dniu 23 lutego mieszkańcy gminy Bałtów będą wybierać nową radę.
W dniu 29 stycznia po północy minął termin zgłaszania kandydatów na radnych w 15 okręgach jednomandatowych.
Jak potwierdza Adam Michnik z delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Kielcach, 31 kandydatów będzie ubiegać się o mandat radnego gminy. Wszyscy kandydaci zostali poprawnie zarejestrowani. W każdym z 15 okręgów niezbędne będzie głosowanie, w związku z tym, że zgłoszono więcej niż jednego kandydata. Najwięcej kandydatów zgłoszono w okręgu numer 8, obejmującym część sołectwa Okół. Tam o mandat radnego będzie ubiegało się trzy osoby. W pozostałych okręgach zgłoszono po dwóch kandydatów.
Przypomnijmy, że poprzednia rada została odwołana podczas referendum w dniu 24 listopada 2019 r. przez mieszkańców gminy, w związku z brakiem porozumienia pomiędzy klubem radnych ?Bałtowski Przełom? oraz mniejszościowym klubem ?Przyjazna Gmina?, popierającym wójta Huberta Żądło. Do 5 lutego Gminna Komisja Wyborcza ma czas na przyznanie numerów na listach, oddzielnie dla komitetów, które zgłosiły ich więcej niż z jednym okręgu, oddzielenie dla tych, które mają jednego kandydata na radnego. Wykaz imienny kandydatów musi zostać opublikowany do 10 lutego. Większość zgłoszonych komitetów wyborczych to komitety jednoosobowe.
Wśród kandydatów na radnych są kandydaci będący w opozycji do wójta. Jedynym komitetem, który zarejestrował się we wszystkich okręgach, jest KWW Przyjazna Gmina – Wspólne Dobro, z pełnomocnikiem, Henrykiem Cielebąkiem, skupiający zwolenników wójta gminy.
Obecnie funkcję Rady Gminy w Bałtowie pełni jednoosobowo, wyznaczony przez premiera, Henryk Cichocki, jeden z inicjatorów referendum. Nie ukrywa, że jest również kandydatem do nowej rady. W samorządzie pracuje od 17 lat. W latach 2010 -2016 był przewodniczącym Rady Gminy w Bałtowie.
-Jest demokracja. Kandydować może każdy. Byle by tylko miał na sercu dobro gminy i jej mieszkańców, zgodnie ze składaną przysięgą -mówi H. Cichocki.
Wójt Hubert Żądło także wyraża nadzieję, że mieszkańcy dokonają odpowiedzialnego wyboru, a nowy samorząd będzie mógł we wzajemnym zrozumieniu i przy współpracy realizować przyjęte kierunki w gminie. Póki co w gminie jest spokojna atmosfera.
W rozmowach z mieszkańcami nie wyczuwa się napięcia przedwyborczego. Nikt nikogo politycznie nie atakuje. I miejmy nadzieję, że to nie cisza przed burzą.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Bałtów przed wyborami nowej rady gminy

  • 06/02/2020 at 19:31
    Permalink

    Czyżby pani redaktor była też wróżką ?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *