Niedzielny alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Otwarte parki i lasy, więcej osób w sklepach

W niedzielę wszyscy otrzymaliśmy SMS o treści: ?Uwaga! Od 20 kwietnia otwarte parki i lasy, więcej osób może być w sklepach”. W ten sposób uruchomiony został alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, skierowany do mieszkańców całej Polski, przypominający o nowych zasadach bezpieczeństwa związanych z koronawirusem.

W czwartek rząd ogłosił plan stopniowego łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19. Co ten plan zakłada?

W I etapie, od jutra, poniedziałku 20 kwietnia, otwarte mają zostać lasy i parki. Prawo do samodzielnego wyjścia z domu otrzymają dzieci od 13 roku. życia. Obowiązywać będą też nowe regulacje, dotyczące handlu i usług – w placówkach do 100 m kw. będą mogły przebywać cztery osoby na jedną kasę, a w tych powyżej 100 m kw. – na jedną osobę musi przypadać co najmniej 15 m kw. powierzchni. W trakcie sprawowania kultu religijnego w budynku będzie mógł znajdować się jeden uczestnik na 15 m kw. powierzchni, nie wliczając osób sprawujących kult.

W II etapie rząd przewiduje m.in. otwarcie bibliotek, muzeów i galerii sztuki oraz zamkniętych w weekendy sklepów budowlanych.

W III etapie przewiduje się stopniowe łagodzenie obostrzeń dotyczących gastronomii, otwarcie zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych oraz sklepów w galeriach handlowych.

Z kolei w IV i zarazem ostatnim etapie zaplanowano otwarcie teatrów i kin, salonów masażu i solariów oraz umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness.

Nie możemy jednak podać czytelnikom konkretnych terminów znoszenia obostrzeń związanych z korona wirusem, gdyż w przypadku etapów II, III i IV nie określono czasu mających być wprowadzonych w życie zmian.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *