Od 4 maja otwarte galerie handlowe i hotele, a od 6 maja przedszkola i żłobki

Od 6 maja chcemy otworzyć żłobki i przedszkola; decyzje będą podejmowane każdorazowo przez organy założycielskie – zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu poinformował na konferencji prasowej, że w drugiej fazie odmrażania gospodarki, od 6 maja dopuszczona będzie możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. „Ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdego żłobka, każdego przedszkola przez organy założycielskie. Jednak my to umożliwiamy i wytyczne ministra zdrowia będą jednocześnie określały warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe” – przekazał premier.
Morawiecki zapewnił, że osobom, które nie będą mogły „oddać swoich pociech do przedszkola czy żłobka” będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Zachęcał jednocześnie, by jednostki samorządowe „w odpowiednich warunkach” otwierali żłobki i przedszkola.
Podkreślił, że rząd zapewni środki dezynfekcyjne, by zapewnić bezpieczeństwo sanitarne w tych placówkach.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę rano o 197 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, łącznie jest ich 12 415. Resort podał, że zmarło kolejne 10 osób, w sumie zanotowano 606 zgonów.
Dane te uzupełnił premier Mateusz Morawiecki. „Mamy liczbę osób, które wyzdrowiały – to jest liczba 370, a więc z wysokim prawdopodobieństwem można powiedzieć, że będzie mniej lub bardzo podobna liczba nowych osób, które zostaną zakażone koronawirusem w Polsce, które wejdą do tej liczby przypadków osób chorych versus te, które wyzdrowiały. To pierwszy taki dzień, w którym możemy powiedzieć, że rzeczywiście jest przyrost osób, które szybciej zdrowieją” – podkreślił szef rządu.
Zwrócił uwagę, że w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Belgii czy Holandii sytuacja jest trudniejsza. „Tam liczba przypadków na milion mieszkańców jest kilka albo kilkanaście razy większa niż w Polsce. I to jest też pewnego rodzaju przestroga dla nas, żebyśmy nasz system luzowania obostrzeń dostosowali do przygotowania naszej służby zdrowia, ale także właśnie do tego w jaki sposób udaje nam się zapanować nad koronawirusem” – zaznaczył Morawiecki.
„Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca noclegowe po to, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie w różne miejsca, bo wtedy, gromadząc się, tworzymy większe ryzyko zakażenia” ? powiedział prezes Rady Ministrów, tłumacząc utrzymanie obostrzeń przez majówkę.
Poinformował, że również galerie handlowe będą mogły działać od 4 maja, przy czym mają w nich obowiązywać podobne obostrzenia jak w mniejszych sklepach ? jeden klient na 15 mkw. Dodał, że zgodnie z ustalonymi zasadami ciągi komunikacyjne, „które w galeriach handlowych są miejscami, w których bardzo często dochodzi do złamania zasady dystansu społecznego, będą puste lub pustawe”.
„Te zasady wypracowaliśmy razem z reprezentantami galerii handlowych, z różnymi podmiotami, które prowadzą galerie handlowe” ? zaznaczył. Regulacje mają zostać opisane w rozporządzeniu.
„Luzowanie społeczne obejmie ważną dziedzinę opieki zdrowotnej, jaką jest rehabilitacja” ? powiedział Morawiecki. „Po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia podjęliśmy decyzję, że ponieważ są to zabiegi bardzo ważne dla zdrowia, często konieczne są do przeprowadzenia w pewnych cyklach” ? tłumaczył.
„One będą też możliwe od 4 maja” ? stwierdził.
Premier w kolejnym wątku powiedział, że otwierane będą też instytucje kultury ? muzea, biblioteki. „Tutaj zależy od tego, jakie są wnętrza, w dialogu z organami założycielskimi, prowadzącymi, umożliwiamy otwarcie takich jednostek” ? powiedział Morawiecki.
„Niektóre muzea są przecież bardzo duże, tam niebezpieczeństwo bezpośredniej bliskości ludzi jest bardzo niskie. Będzie możliwość odwiedzenia muzeów i innych miejsc kultury ? zostanie do dokładnie określone” ? zapewnił szef rządu.
Kina, strefy aktywności fizycznej, strefy gier i wyspy handlowe będą nadal zamknięte po zaplanowanym na 4 maja otwarciu galerii handlowych; klienci będą musieli nosić maseczki i rękawiczki – wynika z wytycznych przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.
Jak podał resort celem wprowadzanych procedur jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwa pracowników galerii handlowych i ograniczenie liczby kontaktów na terenie tych obiektów.
Zaleca się też utrzymanie odległości przynajmniej 2 m pomiędzy klientami galerii handlowej, każda osoba w galerii będzie musiała zasłaniać nos i usta. Klienci będą ponadto mieli obowiązek noszenia w sklepach rękawiczek jednorazowych lub rękawiczek foliowych, które zapewni operator sklepu.
Ponadto galerie będą musiały zapewnić możliwość zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie będącym na terenie obiektu lub punkcie ustanowionym przez zarządcę obiektu w tym umieszczenie stosownej informacji przy wejściu o takiej możliwości ze wskazaniem lokalizacji takiego sklepu, ewentualnie ustawienie automatów do kupowania maseczek.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Od 4 maja otwarte galerie handlowe i hotele, a od 6 maja przedszkola i żłobki

 • 30/04/2020 at 14:01
  Permalink

  Nie zdziwi mnie nagły wzrost zakażeń tym wirusem w najbliższych dniach,tygodniach.Już dziś ludzie przestali przestrzegać podstawowych nakazów zachowania się w miejscach publicznych – na ulicy tylko nieliczni mają zakryte usta i nos,większość ma maskę na szyi ; na Hali Targowej nikt już nie przestrzega limitu osób mogących tam przebywać i znikł ochroniarz przy wejściu jak i płyn do dezynfekcji dłoni a przy stoiskach na dworze kupujący stoją obok siebie nie zachowując wyznaczonej odległości.
  Jakże szybko minął strach przed zakażeniem się tą śmiertelną chorobą , jakże szybko…
  Co na to odpowiedzialne miejskie służby porządkowe ?? Czyżby i u nich opadła mobilizacja w tym wyjątkowym stanie zagrożenia zdrowia mieszkańców ?

  Reply
 • 30/04/2020 at 15:56
  Permalink

  Pokazano Ci jak sie zabezpieczac, wyjasniono jak unikac zarazenia, nawet rozdano maseczki, zeby wszyscy wiedzieli jak wygladaja i zeby wszyscy mogli je sobie wprobowac. Nawet pokazano jak zrobic samemu i z czego. Nawet dano niektorym zasilek zeby w fotelu mogi spokojnie sie tego nauczyc i przemyslec swoje zachowania. Czego wiec chcesz. Wolnosc Ci sie nie podoba? Nie martw sie o innych. Zabezpiecz sie, przestrzegaj zasad, kup medalik na szyje, a nic Ci sie nie stanie i trawaj nie zabije. Nie martw sie o innych. Oni tez to wiedza. A jesli chca sobie powarcholic, to znaja tez ryzyko tego.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *