Piękny jubileusz Ćmielowa

515 lat temu, na mocy przywileju lokacyjnego z 19 maja 1505 roku, wydanego w Radomiu przez króla Aleksandra Jagiellończyka Ćmielów zyskał prawa miejskie. Pierwszym wójtem został Maciej z Iłży, który miał sprawować sądy miejskie. Podniesiona do rangi miasta miejscowość musiała mieć rynek i ulice. Wytyczono więc centralny plac w połowie drogi między kościołem parafialnym w Szydłowie a zamkiem i wsią Ćmielowem.

Dziś Ćmielów to miasto, które stawia na rozwój, estetykę i promocję zdrowego trybu życia. Realizowane są inwestycje, które w znaczącym stopniu poprawiają standardy życia mieszkańców tj. budowa kanalizacji, wodociągów, remonty dróg i budowa pierwszej w województwie tężni solankowej. Powstają między innymi nowoczesne place zabaw zapewniające najmłodszym doskonałą i bezpieczną zabawę, otwarte strefy aktywności, zaś miłośnicy wydarzeń kulturalnych i artystycznych również znajdą dla siebie w Ćmielowie ciekawe propozycje: Dni Ćmielowa, Dzień Ceramika, Przegląd Pieśni Ludowej „Ćmielów na ludową nutę”, „Festiwal Pieśni Zbuntowanej”.

-Jestem zaszczycona, że w tak ważnym dla Ćmielowa czasie pełnię funkcję burmistrza i mogę wraz z mieszkańcami świętować ten piękny jubileusz. 515-ta rocznica nadania praw miejskich Ćmielowa to przede wszystkim święto mieszkańców którzy tworzą jego historię. Ćmielów to bez wątpienia wyjątkowe miejsce i nigdzie indziej nie chciałabym mieszkać. Swą magią, wyjątkową atmosferą, wieloma pięknymi zabytkami i życzliwością mieszkańców sprawia, że chętnie się tutaj wraca. Ćmielów ma również wspaniałą historię, z której jesteśmy dumni, i którą możemy się pochwalić – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Dla mieszkańców to z pewnością wyjątkowy czas i jubileusz, który mieli obchodzić bardzo uroczyście. Niestety z powodu wybuchu epidemii koronawirusa wszystkie plany musiały zostać przełożone w czasie.

-Planowaliśmy piękny jubileusz, dziś możemy go mieć jedynie w sercach. Ubolewam nad tym bo atrakcje, które zaplanowaliśmy na ten czas z pewnością spodobały by się zarówno młodszym jak i starszym mieszkańcom gminy jednak bezpieczeństwo, zdrowie i życie mieszkańców jest dla mnie absolutnie najważniejsze dlatego postanowiliśmy przełożyć Nasze świętowanie na inny, lepszy czas – tłumaczy burmistrz.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *