Dawny Ćmielów zaklęty w fotografii

Przy Domu Kultury im. Witolda Gombrowicza stanęła wystawa fotografii z okazji 515. rocznicy nadania praw miejskich dla Ćmielowa.
Na kilkudziesięciu fotografiach można podziwiać Ćmielów, jakim był dawniej. Brukowy rynek i uliczki, stare domy, zakłady pracy i ludzi.
Wystawa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta. Wracają pamięcią do lat ubiegłych, miasta, w którym życie głównie skupiało się wokół funkcjonujących zakładów pracy, produkujących piękną porcelanę.


-Wystawa została zrobiona nie tylko z okazji 515-lecia nadania praw miejskich dla Ćmielowa, ale także 35-lecia Domu Kultury oraz 30-lecie samorządu – podkreśla dyrektor Domu Kultury w Ćmielowie, Wioletta Rogala – Mazur. Obecna sytuacja zmusiła nas do tego, że nie możemy obchodzić tych rocznic w sposób tradycyjny, musieliśmy obchody zmodyfikować. Postanowiliśmy, że zrobimy w tym roku po raz pierwszy, myślę, że nie ostatni wystawę plenerową, która przedstawia dawny Ćmielów, przedstawia rynek i budowę Domu Kultury oraz sołectwa znajdujące się na terenie całej gminy.


-Wystawa to przede wszystkim kreatywność, pomysłowość i zastępcze środki na to, aby w ten szczególny sposób uczcić tak wyjątkowy jubileusz przywileju lokacyjnego z 19 maja 1505 r., kiedy to Ćmielów uzyskał prawa miejskie – mówi burmistrz Ćmielowa, Joanna Suska. Miasto Ćmielów to ogromna historia sięgająca XIV wieku, gdzie mieszkańcy brali udział w walkach wyzwoleńczych. Możemy powiedzieć, że Ćmielów może być chlubą województwa świętokrzyskiego. Nie zapominajmy, że Ćmielów to także ogromna tradycja garncarska, sięgająca XVIII wieku, marka Ćmielów jest wszędzie rozpoznawalna. To nas wzmacnia na mapie Polski, na mapie Europy i świecie. Porcelana ćmielowska jest ambasadorem naszego kraju w różnych zakątkach świata. Jesteśmy dumni, że my mieszkańcy możemy mieszkać w tak wyjątkowym mieście, tak wyjątkowym regionie.
Burmistrz cieszy fakt, że wystawą żywo interesują się zarówno starsi mieszkańcy, którzy wspominają dane miejsca w gminie, jak i młodsi, którzy dowiadują się jak dawniej wyglądało miasto i jego okolice.


-Ja sama dowiedziałam się, że budynek gminy stał w tym samych miejscu co obecnie, zmienił tylko swój wygląd – mówi burmistrz J. Suska.
Na zdjęciach widać także dawny Dom Kultury, który niegdyś był Domem Ludowym.
-Dom ten mieszkańcy stawiali w czynie społecznym, aby wszyscy mogli z niego korzystać- mówi burmistrz. Ma on ogromne znaczenie dla kultury w naszym mieście oraz dla mieszkańców. Przykładem tego jest biblioteka, która była zamknięta, a mieszkańcy codziennie dzwonili i pytali, kiedy otwarta będzie biblioteka i kiedy będą mogli z niej korzystać. Więc są chłonni wiedzy, chłonni kontaktu z drugim człowiekiem, a przede wszystkim z książką.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *