Apel o stosowanie się do zaleceń sanitarnych podczas procesji Bożego Ciała

O konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych, w sposób szczególny o zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu dwóch metrów od innych uczestników zgromadzenia w czasie Bożego Ciała – zaapelował we wtorek Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.
W kontekście zbliżającej się Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Przewodniczący KEP w specjalnym komunikacie zaapelował o dołożenie wszelkich starań, „aby ? w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych ? godnie i bezpiecznie celebrować święte tajemnice naszej wiary”.
Mając na uwadze zdrowie i życie rodaków, zwrócił się do wszystkich uczestników uroczystości religijnych z apelem o „konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych”. „W sposób szczególny proszę o zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu dwóch metrów od innych uczestników zgromadzenia” – napisał. Zaznaczył, że „wskazania te obowiązują wszystkich uczestników liturgii, z wyjątkiem celebransów”.
Podejmując temat duszpasterstwa w czasie pandemii, wyraził „radość ze zniesienia limitu wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych ? zwłaszcza w niedzielnej Eucharystii”.
„Pragnę jednocześnie przypomnieć o dalszej konieczności stosowania prewencyjnych zasad bezpieczeństwa w duszpasterstwie, według zaleceń biskupa miejsca” – zauważył przewodniczący KEP.
Odniosło się także do sposobu udzielania komunii świętej. „Zachęcam, aby jeden kapłan udzielał Komunii Świętej na rękę, a pozostali kapłani udzielali odrębnie Komunii Świętej do ust. Jeśli jest obecny tylko jeden kapłan, proszę, aby udzielał Komunii Świętej najpierw osobom pragnącym przyjąć ją na rękę, a później tym, którzy pragną przyjąć Komunię Świętą do ust” – napisał abp Gądecki.
Zapewnił także wszystkich Polaków o swojej stałej modlitwie za wstawiennictwem Matki Bożej Królowej Polski i św. Jana Pawła II.
Magdalena Gronek

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *