W zeszłej edycji pomogli 575 rodzinom oraz 12 dzieciom. Świętokrzyskie szuka wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości

W zeszłym roku w województwie świętokrzyskim 575 rodzin otrzymało pomoc w ramach Szlachetnej Paczki, a 12 dzieci, podopiecznych Akademii Przyszłości, miało możliwość uwierzyć w siebie.

W naszym regionie działało 415 wolontariuszy, bez których mądra pomoc dla potrzebujących i systemowe wsparcie dzieci w wieku szkolnym nie byłyby możliwe. Po pandemii, w kryzysie, który już nas dotyka, programy takie jak Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości będą w świętokrzyskim potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Dlatego potrzebujemy Ciebie.

Wejdź na www.szlachetnapaczka.pl/superw i dowiedz się więcej.

W województwie świętokrzyskim Szlachetna Paczka działała 21 rejonach, a Akademia Przyszłości obecna była w 3 szkołach, w których mieściły się jej kolegia. Potrzebującym pomagali SuperW ? to wolontariusze obydwu programów, którzy zmieniali historie rodzin w potrzebie dzięki sprawdzonym rozwiązaniom pomocy Paczki oraz Akademii. Dzięki wolontariuszom mądra pomoc jest jednocześnie systemowa, ale i lokalna ? skupiona na bliskich społecznościach. Potrzebujący mogą mieszkać tuż obok.

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości to jedne z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. W Szlachetnej Paczce dzięki mądrej pomocy rokrocznie dedykowane wsparcie ? w postaci paczek, ale również spotkań i nawiązywanych relacji oraz poczucia, że są dla kogoś ważni ? otrzymują tysiące rodzin i osób samotnych. Akademia Przyszłości skupia się na budowaniu pewności siebie wśród dzieci, które dotychczas nie rozwijały całego swojego potencjału. Wolontariusze-tutorzy pracują indywidualnie z podopiecznymi na cotygodniowych godzinnych spotkaniach, podczas których pomagają im przezwyciężać bariery na drodze do dorosłości i spełniania swoich marzeń.

Aby mądra pomoc mogła trafić do potrzebujących rodzin, a dzieci miały możliwość odzyskać wiarę w siebie, niezbędne jest zrekrutowanie w świętokrzyskim 396 wolontariuszy Paczki i 22 wolontariuszy Akademii. O SuperW więcej informacji znajdziesz na www.szlachetnapaczka.pl/superw.

Naturalnie i przypadkowo

Dzięki wolontariatowi Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości życie zmienia się o 180 stopni, ale dla większości wolontariuszy jest to zmiana naturalna. Tak o swoich początkach w wolontariacie opowiada Ola:

? Trzy lata temu totalnie przypadkowo trafiłam do Szlachetnej Paczki. W końcu, niepostrzeżenie, nadszedł moment finału. Zostały mi powierzone odpowiedzialniejsze zadania i to była ta chwila ? wpadłam jak śliwka w kompot. Następną edycję byłam już liderką.

W paczkowym i akademiowym wolontariacie ? jak przekonuje Ola ? najistotniejsze jest to, że stajesz się ważną częścią społeczności w Twojej okolicy. Stajesz się odpowiedzialny za lokalną wspólnotę, za jej rozwój i kierunek w jakim podąża.

? Skoro sama mam bzika na tym punkcie, czemu nie zarażać tym ludzi i wprowadzać ich w nasz cudowny paczkowy i akademiowy świat?  

Kim jest lider Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości? Dowiedz się!

Kurs na wolontariat

? Początki były trudne ? wspomina Michał, wolontariusz Szlachetnej Paczki. ? Pomaganie jednak daje dużo radości!

Wolontariat to nie tylko projektowanie dobrych doświadczeń wśród potrzebujących, lecz również budowa siebie samego. Poprzez udział w mądrej pomocy wolontariusze zdobywają nowe kompetencje zawodowe, ucząc się: zarządzania projektami i ludźmi, planowania ? i co chyba najważniejsze w dzisiejszych czasach ? właściwego komunikowania, umiejętności porozumienia się z drugim człowiekiem. Mają szanse nawiązać nowe relacje i rozbudować sieć kontaktów, także zawodowych.

? Po 4 latach działania jako wolontariusz dziś jestem ?promocyjnym świrem?, realizując jednocześnie swoją pasję ? kontaktuję się z dziennikarzami, biorę odpowiedzialność za nasze działania w nowych mediach ? kończy Michał.

Dla wielu pracodawców zaangażowanie społeczne jest ważnym wyróżnikiem kandydata. Zwłaszcza, jeżeli pokazuje odpowiedzialność za swoje najbliższe otoczenie, za lokalną społeczność ? jak dzieje się to w Szlachetnej Paczce i Akademii Przyszłości. To wykorzystywanie swoich talentów, by zmieniać rzeczywistość na lepsze.

Co zrobić, by zostać wolontariuszem?

Aby zostać wolontariuszem Paczki bądź Akademii, wystarczy chęć do działania i ukończone 18 lat. Do wolontariatu zgłosić można się na stronie www.szlachetnapaczka.pl/superw  ? po wypełnieniu krótkiego formularza na chętnych czeka rozmowa z tymi, którzy będą czuwać nad ich przygodą z wolontariatem.

Kolejny krok to spotkanie wdrożeniowe w formie szkolenia, z uwagi na sytuację epidemiczną odbywające się online. Na końcu zostaje podpisanie niezbędnych dokumentów i włączenie się w mądrą pomoc. Co ważne, wszystkie działania obu programów społecznych będą dostosowane do obowiązujących obostrzeń, aby zadbać o zdrowie zarówno beneficjentów, jak i wolontariuszy.

Pomoc na teraz, wspomnienia na zawsze

? Jest coś, co najbardziej wspominam ? kontynuuje opowiadanie o swojej przygodzie ze Szlachetną Paczką Ola. ?  Gdy byłam podczas Weekendu Cudów u rodziny, dwaj chłopcy podeszli do mnie. Jeden malutką rączką złapał moją dłoń, drugi wręczył mi niewielką torebeczkę. Były tam dwie ozdoby choinkowe wykonane własnoręcznie oraz aniołek.

Szlachetna Paczka w 2019 roku połączyła ponad 620 tys. Polaków. Nie byłoby tego imponującego wyniku bez SuperW: tych, którzy łączą potrzebujących z darczyńcami ? w innych warunkach niemających szans na spotkanie. A ze spotkań rodzą się wspomnienia takie jak Oli:

? Parafrazując słowa ich mamy, miał on być moim aniołkiem, tak jak ja byłam ich. Tylko ja jedna wiem, co działo się wtedy we mnie. Wzruszenie, euforia, współczucie, podziw.

Ciągle trwa rekrutacja wolontariuszy na tegoroczne edycje Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Czas na zgłoszenie się jest jednak ograniczony. Historie podobne do opowieści Oli mogą stać się Twoim udziałem. Potrzebujące osoby mogą być obok Ciebie ? mieszkają w tym samym województwie, ale także możliwe, że w Twojej klatce, na osiedlu czy w mieście.

W województwie świętokrzyskim Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości poszukują 418 wolontariuszy. Dzięki Tobie może zmienić się życie osób w potrzebie oraz Twoja lokalna społeczność.

Wejdź na www.szlachetnapaczka.pl/superw i zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki lub Akademii Przyszłości w świętokrzyskim!

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *