Zamknij

Wielkie dzieło, wymagające wsparcia

07:22, 30.07.2020
Skomentuj

W imieniu Fundacji im. księdza Czesława Wali, budującej Ogólnopolski Domu dla osób niesłyszących w Rudniku nad Sanem, zwracam się gorącą prośbą o wsparcie tego szlachetnego dzieła.
?php>

Potrzeby tego środowiska, jak nikt znał i rozumiał duszpasterz głuchoniemych ksiądz infułat, Czesław Wala. Głuchotę uznawał za jedną z najcięższych form niepełnosprawności, izolujących chorych od reszty społeczeństwa.
?php>

A nie tylko głuchoniemymi zajmował się w swoim wspaniałym, pełnym poświęcenia drugiemu człowiekowi życiu.
?php>

-Jest to odrębny świat - mówił - świat ciszy. Jest to świat pozbawiony wielu bodźców zewnętrznych, które dla nas - ludzi słyszących - wydają się być oczywistymi i wprost nieodzownymi do poprawnego funkcjonowania. Kto z nas wyobraża sobie życie bez muzyki, bez śpiewu, bez świergotu ptaków, czy szumu morza, a co dopiero bez rozmów z drugim człowiekiem. Jak pisze jeden ze znawców tej tematyki: ?głuchota może być wyobrażana przez osoby słyszące wyłącznie jako utrata słuchu. Nikt ze słyszących nigdy nie uzyska wrażenia i obrazu świata z perspektywy głuchoty wrodzonej?. Wyobraźmy sobie np. matkę, która nigdy nie usłyszy, czy jej małe dziecko w nocy płacze. Prawdą jest także stwierdzenie, że głuchota odcina od drugiego człowieka. Fakt ten nie może nie pozostawić śladu w psychice, osobowości, emocjonalności i sposobie życia osób z uszkodzonym narządem słuchu. ?Lud żyjący w sercu własnej mowy pozostaje poprzez pokolenia tajemnicą myśli nieprzejrzanej do końca?- pisze Ojciec Święty Jan Paweł II; natomiast katechetka głuchych dzieci s. Monika Polok, werbistka, stwierdza: ?osoby z głębokim lub całkowitym upośledzeniem słuchu żyją w krainie stałej ciszy, która okrutnie izoluje od świata i ludzi?. Szacuje, że w naszym kraju jest kilkaset tysięcy głuchoniemych.
?php>

To właśnie zmarły niedawno ksiądz Wala był przez dziesięciolecia wielkim przyjacielem i pomocnikiem osób niesłyszących. Duszpasterstwo głuchoniemych w Polsce to zasługa księdza infułata Czesława Wali, budowniczego i wieloletniego kustosza sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, twórcy wielu dzieł charytatywnych w Kałkowie na Ziemi Świętokrzyskiej. Języka migowego ksiądz infułat nauczył się już w 1957 r. Gdy w 1967 r. trafił do parafii Krynki, w gminie Brody, jako wikariusz, natychmiast założył duszpasterstwo głuchych. Do Kałkowa przybyli głuchoniemi pielgrzymi z Polski i spoza Polski, a mianowicie z Irlandii, Włoch, Anglii, Australii, Kanady i USA.
?php>

Ksiądz Czesław Wala był wielkim budowniczym, wizjonerem i wielkim kapłanem, przyjacielem ludzi. Na jego pogrzebie odzywały się głosy mówiące o jego świętości. Jego wielkim planem była budowa początkowo z myślą o Kałkowie wielkiego ogólnopolskiego ośrodka dla głuchoniemych. Gdy dość niespodziewanie znalazł się na emeryturze, rozpoczął usilne starania o to, by taki dom wznieść w rodzinnym Rudniku, gdzie będąc na emeryturze zamieszkał i gdzie za nim podążyło setki głuchoniemych. W jego zamyśle było stworzenie miejsca stałego pobytu dla osób głuchoniemych, chorych, samotnych i starszych. Także przystosowanie ich do życia w świecie słyszących. W Rudniku, cały swój majątek, odziedziczony po rodzicach, przeznaczył na budowę tego obiektu.
?php>

Dotychczasowa wartość rozpoczętej budowy sięga około dwu milionów złotych. Teren został ogrodzony, są gotowe plany obiektu, wybudowane zostały fundamenty. Kamień węgielny pod obiekt wmurowali rodzice prezydenta Andrzeja Dudy. Śmierć księdza kustosza Czesława Wali przerwała budowę. O spełnienie marzeń księdza infułata i realizację, tak potrzebnego dla głuchoniemych domu, zabiega Fundacja Budowy Ogólnopolskiego Domu dla Niesłyszących im. księdza Czesława Wali. Od kilku lat do opieki nad głuchoniemymi przygotowują się zakonnice sprowadzone z Włoch do Rudnika przez księdza Walę z zakonu Salezjanek Najświętszych Serc, mające w swym charyzmacie opiekę nad głuchoniemymi. Stąd prośba do instytucji, ludzi dobrej woli, ludzi wielkich serc o pomoc finansową, niezbędną do dalszych prac na rzecz pięknej idei budowy centrum wszechstronnej pomocy dla ludzi, tak głęboko upośledzonych i wyizolowanych ze społeczeństwa. Każdy, kto choć raz zetknął się z księdzem Walą i poznał jego charyzmatyczną osobowość i wielkie serce, powinien dołożyć swoją cegiełkę do jego ostatniej budowy. Modlitwa i każda forma pomocy, każda złotówka jest ważna. Dziś wielkie dzieło księdza Czesława Wali próbują kontynuować społecznicy, jego przyjaciele, którzy go dobrze znali i widzieli ile dobra uczynił w swoim świętym życiu dla ludzi najsłabszych zarówno w Kałkowie, jak i w Rudniku. Proszą o pomoc, także intelektualną w znalezieniu środków, które pozwoliłyby na dokończenie tego szlachetnego i potrzebnego dzieła.

?php>

Wsparcie finansowe:
?php>

Rozmaite działania podejmowane przez Fundację łączą się z pieniędzmi, których zawsze brakuje. Prosimy więc o wpłaty zatytułowane ?darowizna? na konto fundacji:
?php>

Fundacja imienia ks. Czesława Wali, ul. Piaskowa 11A, 37-420 Rudnik nad Sanem.
?php>

Darowizny w złotówkach:
?php>

Bank Pekao SA
?php>

48 1240 2760 1111 0010 86324130

?php>

Wpłaty zagraniczne:

?php>

kod SWIFT: PKOPPLPW

?php>

darowizny w dolarach amerykańskich USD:
?php>

PL 77 1240 2760 1787 0010 8632 7056

?php>

darowizny w Euro:
?php>

PL 84 1240 2760 1978 0010 8632 7274

?php>

Wolontariat:
?php>

Mile widziani są wolontariusze, którzy mają dobre serce i chcą podzielić się swoimi talentami z innymi. Może chcesz przeprowadzić ciekawe warsztaty z niesłyszącymi, może jesteś dobrym grafikiem, znasz się na stronach internetowych, może jesteś utalentowany artystycznie?

(Danuta Rucińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu

Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.

Nowy wymiar...jednak

03:27, 2025-07-03

Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?

Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.

Hutnik

10:02, 2025-07-02

Ostrowiecka Akademia Nauk Stosowanych wysoko w rankingu

Marysiu nie obrywaj mu uszu póki wode nośi. Jesli już powstał sparing na mędrkowanie to się dołącze. Wiadomo że nauka to potęgi klucz, który dzięki zdobytej wiedzy otwierać może wiele dżwi. Własnym kluczem. Tu nie ma nad czym dyskutować. To oczywistość. Jednak do nauki oprócz czystej wiedzy i umiejętności jej stosowania i rozwijania, podczas nauczania, w tle, załącza się silniki róznego rodzaju. Silniki ekonomiczne, propagandowe, wychowawcze, świadomościowe, emocjonalne, czy nawet taki który można nazwać pralnią mózgów. Obecnie filozofia bardziej przypomina fiziologie. I nie mam tu na myśli sprawności umysłowej, czy jej doskonalenie. To jest dość spory problem, bo bardziej przypomina programowanie spodziewanych zachowań, niż próbe nauczenia, zrozumienia zachodzących procesów, nie mówiąc o tworzeniu czegokolwiek bez zgody i wiedzy ,,Wielkiego Brata". Chodzi tu przedewszystkim o sprawną siłą roboczą oczywiście. Nikt teaz nie będzie siedział nad brzegiem morza zastanawiając sie dla czego morze się buja, czy przesypywał piasek z kupki na kupke, wzorem z Syzyfa, bo to jest jasne wszystkim już w wieku przedszkolnym. Każdy chyba będac na plaży budował kiedyś zamki z piasku. Lub przynajmniej stawiał babki w piaskownicy. Czy lepił bałwana, bo bałwan to dobry szybki przykład wysiłku tworzenia i przemijania. Bez względu, czy da się odzyskać marchewke, czy nie. Choć recykling to ważny punkt w tworzeniu nowego porządku świata. Jednak zbyt praktyczne tworzenie sobie kadr powoduje tworzenie zamkniętych umysłowo grup społecznych, jak homosowietikus, korpo, czy innych pędnoków prowadzących do obłąkańczej gonitwy za króliczkiem. To bardziej hodowla niż nauczanie. I tu nasuwa się pytanie. Co się stanie, gdy w efekcie tego zabraknie nam w końcu; jasno, racjonalnie, zachowawczo, trzeźwo i ze zrozumieniem tego świata myślących społeczeństw. Konieczenych do tworzenia nowego zrównoważonego życia na tej wyczerpanej planecie. Życie, już jest racjonowane i umieszczające ludzi w torowiskach bez przyszłości. Kariera myszki w klatce. Pozwole sobie przypomnieć słowa Gorkiego, opisującego ówczesne społeczeństwo,nie tak hohoho lat temu, fragment- ,,maszyny wyssaly z ludzkich mięsni tyle sił ile im było potrzeba" - zdaje się że wciąż są aktualne. Z tą teraz obecnie cywilizacyjną różnicą, bo teraz wysysają, wyjaławiają dusze. Chorobliwa rządza wielkości, wyścig szczurów w którym nikt nie może liczyć na wygraną, pęd na ściane bez miękkiej na niej gąbki. Szczególnie dotyczyto wielkich tego świata, ich ,,jazda" jest coraz bardziej obłąkańcza i rządająca od maluczkich bezwzględnego podporządkowania się Ich wizjom, rególacjom i planom na jeszcze bardziej restrykcyjny porządek tego świata. Aby maluczkich, mieć pod bezwzgledną kontrolą. Finansową, mentalną i świadomościową. Już nie religjie, a cctv i kamera w Twoim telefonie, czy lokalizacja pilnuje poprawności twoich zachowań. Coraz mniej już wynika z Twojej własnej woli. Ktoś, za nas układa nam nasze klepki. I tak też tą drogą podąża metodyka nauczania. Tu nie chodzi o to żebyś się czegoś nauczył i coś osiągnął. Tu chodzi o to, żeby się dało wykorzystać Twoją wiedze, maksymalnie niskim kosztem. Jednoczesnie udrutowując Cię w zobowiązaniach. Odbierając Ci .., urzyje tu slowa które jest już obecnie tylko historycznym sloganem, wolność. Czyli świat nakazów i zakazów, krócej, wązki korytarz prawilnego myślenia. Jest to, jak by na to nie patrzeć, jakaś forma ochrony zasobów planety. E-świat, twój nowy świat. Ale czy aby napewno twój? Czy czeka nas pónocno koreański styl życia?

Nauczka

17:58, 2025-07-01

Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?

Przecież CELSA HO jest cały czas wystawiona na sprzedaż, dziwne jest to że artykuł ukazał się jak akurat prowadzone są rozmowy o podwyżkach

Hutas

16:58, 2025-07-01

0%