?NSZZ Solidarność – nasze początki”. Wyjątkowa wystawa na 40-lecie związku. Medale dla działaczy z Ostrowca Świętokrzyskiego

Otwarcie wystawy ?NSZZ Solidarność ? nasze początki? oraz wręczenie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości działaczom opozycji niepodległościowej to kolejne wydarzenia wpisujące się w świętokrzyskie obchody 40. rocznicy powstania NSZZ ?Solidarność?. ? Atmosferę, która towarzyszyła powstawaniu NSZZ ?Solidarność? i ówczesne społeczne ożywienie noszę do dziś głęboko w pamięci i sercu ? mówił marszałek Andrzej Bętkowski podczas uroczystości, która odbyła się w czwartek, 10 września w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
W otwarciu ekspozycji uczestniczyli także m.in. senator Krzysztof Słoń, wojewoda Zbigniew Koniusz oraz przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ ,,Solidarność? Waldemar Bartosz. Do WDK przybyła duża grupa działaczy związkowych, którzy przed czterdziestu laty tworzyli struktury ?Solidarności? w regionie i aktywnie działali w opozycji antykomunistycznej.
W swoim wystąpieniu marszałek Andrzej Bętkowski dziękował działaczom za ich zaangażowanie i podkreślał wagę przemian politycznych, które zaszły w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku dla obecnego kształtu państwa polskiego.


? Drogie koleżanki, drodzy koledzy. Pozwalam sobie tak zwrócić się do Państwa nie tylko z racji mojego wieku, ale też dlatego, że 40 lat temu, jako dwudziestodziewięcioletni nauczyciel w szkole przyzakładowej Technicznych Zakładów Naukowych, także uczestniczyłem w wydarzeniach związanych z rodzeniem się ?Solidarności? ? mówił marszałek Andrzej Bętkowski. ? Atmosferę, która towarzyszyła powstawaniu NSZZ ?Solidarność? i ówczesne społeczne ożywienie noszę do dziś głęboko w pamięci i w sercu. Bardzo chcę podziękować za to, że byliście wtedy i jesteście gotowi do działania także dziś, bo w dalszym ciągu jesteście niezbędni do tego, by idee, które ukuły się przed czterdziestu laty, mogły być nadal realizowane. Jako samorządowiec dziękuję ?Solidarności? za samorządną Rzeczpospolitą, dzięki czemu tak bardzo zmienił się nasz kraj ? dodał marszałek.


Wystawa wybranych dokumentów, plakatów i publikacji zlokalizowana na parterze Wojewódzkiego Domu Kultury zorganizowana została ze zbiorów Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ ?Solidarność?, Biblioteki Uniwersyteckiej UJK w Kielcach oraz Archiwum Państwowego w Kielcach i prezentuje między innymi oryginalne dokumenty Związku, wydawnictwa drugiego obiegu wydawane w Kielcach, Starachowicach i Ostrowcu Świętokrzyskim, wydania specjalne biuletynu ?Solidarność Regionu Świętokrzyskiego? dotyczące różnych zagadnień i rocznic historycznych. Ekspozycja obejmuje także znaczki poczty ?Solidarności?, druki okolicznościowe, kartki świąteczne, solidarnościowe pamiątki i fotografie. Wystawa czynna będzie do 30 września br.
Otwarciu ekspozycji towarzyszyło wręczenie medali Stulecia Odzyskania Niepodległości przyznanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę 33 świętokrzyskim działaczom Związku, którzy przed czterdziestu laty szczególnie angażowali się w działalność opozycyjną. Odznaczenia wręczył Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Uhonorowani medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 roku i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego ?Solidarność? zostali ostrowczanie: Krzysztof Grabowiec, Wiesław Kwiatkowski, Jerzy Jabłoński i Tadeusz Relikowski.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *