Zamknij

Posadzili drzewa dla przyszłych pokoleń (zdjęcia). Niezwykły jubileusz 70-lecia PTTK

18:00, 28.09.2020 Redakcja Gazety Ostrowieckiej Aktualizacja: 18:02, 28.09.2020
Skomentuj

Jak informuje Dorota Święcka ? specjalista w Zespole ds. Promocji i Mediów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu ? pod hasłem ?Sadzimy drzewa dla przyszłych pokoleń? zorganizowano ogólnopolską akcję ?VII Międzypokoleniową Sztafetę Turystyczną? w ramach jubileuszu 70-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

W czasie akcji leśnicy z nadleśnictw RDLP w Radomiu: Grójec, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice i Zagnańsk wspólnie z członkami PTTK posadzili Drzewa Dziedzictwa PTTK.

 W minioną sobotę w ramach akcji odbył się IV Turystyczny Złaz Pokoleń ?Od Gagatka do Dziadka?, w który włączyło się Nadleśnictwo Starachowice. Starachowicki Złaz organizowany był przez Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach, szkołę podstawową nr 10 w Starachowicach przy współpracy nadleśnictwa. Organizatorzy przygotowali dwie możliwości dotarcia do miejsca Zlotu Złazu w Lipiu ? trasę pieszą 6 km, na której posadzone zostało Drzewo Dziedzictwa PTTK - dąb i trasę rowerową o długości 15 km. ? W ramach Turystycznego Złazu Pokoleń pieszo, rowerami i drezynami członkowie PTTK udali się do leśnictwa Lipie. A tam czekały na nich atrakcje: ognisko z pieczeniem kiełbasek, opowieści o turystyce, lesie i kolejkach wąskotorowych oraz przejażdżki drezynami po torowisku kolejki biegnącym wśród starachowickich lasów. Na miejsce dotarła również grupa PTTK, która co prawda nie uczestniczyła w sadzeniu drzewa, ale rozpoczęła pieszą wędrówkę w Stykowie i po drodze zbierała śmieci. Nie zapomnieliśmy o dzieciach ? były wydawnictwa i medale "leśne" od nadleśnictwa ? relacjonuje Joanna Rogala-Bastrzyk z Nadleśnictwa Starachowice.

Na Polanie im. Dionizego Czachowskiego 26 września leśnicy z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski wraz z PTTK Odziałem Świętokrzyskim im. Jeżewskiego w Ostrowcu Św. posadzili symboliczne drzewo ? dąb dla upamiętnienia jubileuszu. Miejsce nie jest przypadkowe ? Polana im. Dionizego Czachowskiego przypomina o bitwie, która odbyła się 5 maja 1863 r. Wtedy to oddział płk. Dionizego Czachowskiego starł się z doborowym oddziałem carskim mjr Klewcowa. W bitwie tej zginął dowódca carskiego oddziału, znany pogromca Polaków razem z 90 dragonami. Po stronie powstańców straty wyniosły 8 zabitych. Leśnicy polecają to miejsce na wyprawę z historią w tle, po to by zobaczyć miejsce bitwy, obelisk i 270-letni pomnikowy dąb, któremu w 2018 roku na okoliczność upamiętnienia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości nadano imię ?Dionizy?.

W tym samym dniu przed siedzibą PTTK oddział im. Wiktora Krawczyka w Warce wraz z leśnikami z Nadleśnictwa Grójec oraz przedstawicielami stowarzyszenia zostało posadzone kolejne Drzewo Dziedzictwa PTTK. Na tę okoliczność leśnicy posadzili również symboliczne drzewo 27 września w parku w Winiarach na terenie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce podczas Światowego Dnia Jabłka.

W inicjatywę włączyło się także Nadleśnictwo Zagnańsk, które 27 września razem z przedstawicielami PTTK Oddział w Łodzi im. Jana Czeraszkiewicza oraz Świętokrzyskiego Parku Narodowego posadzili na Bukowej Górze w obrębie ŚPN pamiątkowe drzewko ? lipę. O miejscu posadzenia drzewa opowiada Paweł Kowalczyk, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Zagnańsk:  ? Drzewo zostało posadzone w bezpośrednim sąsiedztwie kapliczki o ludowej nazwie ?Obrazik? lub ?Figurka? na polanie w pobliżu ?Bukowej Góry? przy zielonym szlaku turystycznym. Wybór miejsca do posadzenia drzewa nie był przypadkowy. To właśnie w tym miejscu w 1990 roku członkowie Klubu Turystów Górskich ?Kosówka? łódzkiego oddziału PTTK odbudowali niszczejącą kapliczkę, która następnie została uroczyście poświęcona w dniu 22 września 1990 roku. Natomiast w 2005 roku staraniem tego samego oddziału PTTK przeprowadzono kolejny remont kapliczki. Należy zaznaczyć, iż pierwsze wzmianki (legendy) o kapliczce sięgają wojen napoleońskich. Strudzony żołnierz powracający z wyprawy moskiewskiej tutaj miał zakończyć swój żywot, a mieszkańcy Wzdołu, w miejscu jego zgonu urządzili mogiłę i wystawili kapliczkę słupową ? Figurkę. Na słupie wycięli napis ? rok 1813. Na przestrzeni ponad dwóch wieków kapliczka ulegała niszczeniu, ale ciągle była odbudowywana.

Posadzona lipa, aby mogła przetrwać dla przyszłych pokoleń, została ogrodzona siatką leśną w celu ochrony przed zwierzyną. Do słupka zamontowano okolicznościową tabliczkę identyfikującą drzewko z PTTK, LP i jubileuszem. Sadzenie odbyło się w świetnej atmosferze pomimo, iż aura w tym dniu była deszczowa, a okoliczne lasy spowite mgłą. ? Podczas spotkania poruszano wiele zagadnień związanych z turystyką w lasach, prawidłowym korzystaniu z lasu i szlaków turystycznych na terenach leśnych oraz wpływie lasu na zdrowie człowieka. Wszyscy uczestnicy byli zgodni, co do dalszego pogłębiania i zacieśniania współpracy jak również wspólnego promowania turystyki na terenach leśnych ? relacjonuje Paweł Kowalczyk.

Wydarzenia organizowane na okoliczność 70-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego są przykładem szerzenia świadomości potrzeb i pielęgnacji dziedzictwa narodowego jakim są lasy.

(Redakcja Gazety Ostrowieckiej)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%