Posadzili drzewa dla przyszłych pokoleń (zdjęcia). Niezwykły jubileusz 70-lecia PTTK

Jak informuje Dorota Święcka ? specjalista w Zespole ds. Promocji i Mediów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu ? pod hasłem ?Sadzimy drzewa dla przyszłych pokoleń? zorganizowano ogólnopolską akcję ?VII Międzypokoleniową Sztafetę Turystyczną? w ramach jubileuszu 70-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

W czasie akcji leśnicy z nadleśnictw RDLP w Radomiu: Grójec, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice i Zagnańsk wspólnie z członkami PTTK posadzili Drzewa Dziedzictwa PTTK.

 W minioną sobotę w ramach akcji odbył się IV Turystyczny Złaz Pokoleń ?Od Gagatka do Dziadka?, w który włączyło się Nadleśnictwo Starachowice. Starachowicki Złaz organizowany był przez Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach, szkołę podstawową nr 10 w Starachowicach przy współpracy nadleśnictwa. Organizatorzy przygotowali dwie możliwości dotarcia do miejsca Zlotu Złazu w Lipiu ? trasę pieszą 6 km, na której posadzone zostało Drzewo Dziedzictwa PTTK – dąb i trasę rowerową o długości 15 km. ? W ramach Turystycznego Złazu Pokoleń pieszo, rowerami i drezynami członkowie PTTK udali się do leśnictwa Lipie. A tam czekały na nich atrakcje: ognisko z pieczeniem kiełbasek, opowieści o turystyce, lesie i kolejkach wąskotorowych oraz przejażdżki drezynami po torowisku kolejki biegnącym wśród starachowickich lasów. Na miejsce dotarła również grupa PTTK, która co prawda nie uczestniczyła w sadzeniu drzewa, ale rozpoczęła pieszą wędrówkę w Stykowie i po drodze zbierała śmieci. Nie zapomnieliśmy o dzieciach ? były wydawnictwa i medale „leśne” od nadleśnictwa ? relacjonuje Joanna Rogala-Bastrzyk z Nadleśnictwa Starachowice.

Na Polanie im. Dionizego Czachowskiego 26 września leśnicy z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski wraz z PTTK Odziałem Świętokrzyskim im. Jeżewskiego w Ostrowcu Św. posadzili symboliczne drzewo ? dąb dla upamiętnienia jubileuszu. Miejsce nie jest przypadkowe ? Polana im. Dionizego Czachowskiego przypomina o bitwie, która odbyła się 5 maja 1863 r. Wtedy to oddział płk. Dionizego Czachowskiego starł się z doborowym oddziałem carskim mjr Klewcowa. W bitwie tej zginął dowódca carskiego oddziału, znany pogromca Polaków razem z 90 dragonami. Po stronie powstańców straty wyniosły 8 zabitych. Leśnicy polecają to miejsce na wyprawę z historią w tle, po to by zobaczyć miejsce bitwy, obelisk i 270-letni pomnikowy dąb, któremu w 2018 roku na okoliczność upamiętnienia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości nadano imię ?Dionizy?.

W tym samym dniu przed siedzibą PTTK oddział im. Wiktora Krawczyka w Warce wraz z leśnikami z Nadleśnictwa Grójec oraz przedstawicielami stowarzyszenia zostało posadzone kolejne Drzewo Dziedzictwa PTTK. Na tę okoliczność leśnicy posadzili również symboliczne drzewo 27 września w parku w Winiarach na terenie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce podczas Światowego Dnia Jabłka.

W inicjatywę włączyło się także Nadleśnictwo Zagnańsk, które 27 września razem z przedstawicielami PTTK Oddział w Łodzi im. Jana Czeraszkiewicza oraz Świętokrzyskiego Parku Narodowego posadzili na Bukowej Górze w obrębie ŚPN pamiątkowe drzewko ? lipę. O miejscu posadzenia drzewa opowiada Paweł Kowalczyk, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Zagnańsk:  ? Drzewo zostało posadzone w bezpośrednim sąsiedztwie kapliczki o ludowej nazwie ?Obrazik? lub ?Figurka? na polanie w pobliżu ?Bukowej Góry? przy zielonym szlaku turystycznym. Wybór miejsca do posadzenia drzewa nie był przypadkowy. To właśnie w tym miejscu w 1990 roku członkowie Klubu Turystów Górskich ?Kosówka? łódzkiego oddziału PTTK odbudowali niszczejącą kapliczkę, która następnie została uroczyście poświęcona w dniu 22 września 1990 roku. Natomiast w 2005 roku staraniem tego samego oddziału PTTK przeprowadzono kolejny remont kapliczki. Należy zaznaczyć, iż pierwsze wzmianki (legendy) o kapliczce sięgają wojen napoleońskich. Strudzony żołnierz powracający z wyprawy moskiewskiej tutaj miał zakończyć swój żywot, a mieszkańcy Wzdołu, w miejscu jego zgonu urządzili mogiłę i wystawili kapliczkę słupową ? Figurkę. Na słupie wycięli napis ? rok 1813. Na przestrzeni ponad dwóch wieków kapliczka ulegała niszczeniu, ale ciągle była odbudowywana.

N. Grójec fot. Marcin Ukleja
N. Starachowice fot. Joanna Rogala-Bastrzyk (1)
N. Starachowice fot. Joanna Rogala-Bastrzyk (3)
N. Starachowice fot. Joanna Rogala-Bastrzyk (4)
N. Starachowice fot. Joanna Rogala-Bastrzyk (5)
N. Starachowice fot. PTTK Starachowice (1)
N. Starachowice fot. PTTK Starachowice (2)
N. Starachowice fot. Robert Wiatr
N. Zagnańsk fot. Anna Kowalczyk (2)
N. Zagnańsk fot. Anna Kowalczyk (5)
N. Zagnańsk fot. Katarzyna Dudek (1)
N. Zagnańsk fot. Katarzyna Dudek (3)
N. Zagnańsk fot. Katarzyna Dudek (4)
N. Zagnańsk fot. Katarzyna Dudek (6)
previous arrow
next arrow
N. Grójec fot. Marcin Ukleja
N. Starachowice fot. Joanna Rogala-Bastrzyk (1)
N. Starachowice fot. Joanna Rogala-Bastrzyk (3)
N. Starachowice fot. Joanna Rogala-Bastrzyk (4)
N. Starachowice fot. Joanna Rogala-Bastrzyk (5)
N. Starachowice fot. PTTK Starachowice (1)
N. Starachowice fot. PTTK Starachowice (2)
N. Starachowice fot. Robert Wiatr
N. Zagnańsk fot. Anna Kowalczyk (2)
N. Zagnańsk fot. Anna Kowalczyk (5)
N. Zagnańsk fot. Katarzyna Dudek (1)
N. Zagnańsk fot. Katarzyna Dudek (3)
N. Zagnańsk fot. Katarzyna Dudek (4)
N. Zagnańsk fot. Katarzyna Dudek (6)
previous arrow
next arrow

Posadzona lipa, aby mogła przetrwać dla przyszłych pokoleń, została ogrodzona siatką leśną w celu ochrony przed zwierzyną. Do słupka zamontowano okolicznościową tabliczkę identyfikującą drzewko z PTTK, LP i jubileuszem. Sadzenie odbyło się w świetnej atmosferze pomimo, iż aura w tym dniu była deszczowa, a okoliczne lasy spowite mgłą. ? Podczas spotkania poruszano wiele zagadnień związanych z turystyką w lasach, prawidłowym korzystaniu z lasu i szlaków turystycznych na terenach leśnych oraz wpływie lasu na zdrowie człowieka. Wszyscy uczestnicy byli zgodni, co do dalszego pogłębiania i zacieśniania współpracy jak również wspólnego promowania turystyki na terenach leśnych ? relacjonuje Paweł Kowalczyk.

Wydarzenia organizowane na okoliczność 70-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego są przykładem szerzenia świadomości potrzeb i pielęgnacji dziedzictwa narodowego jakim są lasy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *