Ruszyła Akcja Defibrylacja

Projekt ?Akcja Defibrylacja?, to kampania edukacyjna propagująca korzystanie z defibrylatorów AED, przygotowana przez Wojewodę Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, Stowarzyszenie Passa, Świętokrzyską Policję oraz Państwową Straż Pożarną w Kielcach wystartowała w dniu 5 października 2020 r..

Celem akcji jest pokazanie mieszkańcom województwa świętokrzyskiego, jak używać defibrylatorów AED oraz gdzie w Kielcach się one znajdują. W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim podczas inauguracji kampanii edukacyjnej propagującej korzystanie z defibrylatorów AED, mogliśmy m.in. zobaczyć, jak się obsługuje i jak pracuje defibrylator.

-W pogotowiu pracowałem 24 lata -mówi wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. W mojej pracy defibrylator, którego są różne rodzaje, to podstawa w ratowaniu życia. Pada osoba, my nie wiemy co się z nią stało. Człowiek jest nieprzytomny. Nie wolno wpadać w panikę, lecz podpiąć defibrylator. Otwieramy skrzynkę i podłączamy elektrody. Urządzenie zrobi resztę za nas, wysyłając do serca bodziec elektryczny.

Wojewoda, oczywiście jako lekarz, pogotowia robił to wiele razy. Wielu pacjentów ze szczególnym ryzykiem nosi takie miniaturowe defibrylatory w swoim ciele. Wojewoda jest jedną z takich osób.

Defibrylatory znajdują się w wielu punktach każdego miasta ? na dworcu, w urzędach czy instytucjach. Warto o tym pamiętać, bo życie ludzkie jest niepowtarzalne. Gdy się je straci, nie można go odzyskać.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *