Mamy narodową kwarantannę. Zamknięte stoki, hotele, zakaz przemieszczania się w Sylwestra

Zamknięte stoki narciarskie, zakaz przemieszczania się w Sylwestra, ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych i obiektów hotelowych – to zapowiedziane przez rząd dodatkowe ograniczenia, które zaczną obowiązywać od 28 grudnia.
W opublikowanym komunikacie rząd poinformował o przedłużeniu etapu odpowiedzialności, podczas którego wprowadzano dodatkowe ograniczenia. Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej.
W noc sylwestrową z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19 do 6 w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.
Rząd wprowadza także ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych ? otwarte pozostaną m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.
Funkcjonowania hoteli będzie ograniczone ? dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.
Zdecydowano także o zamknięciu stoków narciarskich. Infrastruktura sportowa będzie dostępna tylko w ramach sportu zawodowego. Wprowadzono też 10-dniową kwarantannę dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.
Rząd poinformował, że przedłużone zostaną dotychczasowe zasady i ograniczenia, czyli zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8 -16 (wyjątkiem są półkolonie).
Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.
Dalsze ograniczenia będą obowiązywać w miejscach sprawowania kultu religijnego ? max. 1 os. na 15 m2. Zgromadzenia będą mogły się odbywać do pięciu osób.
Podtrzymano także zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji. Zamknięte będą siłownie, kluby fitness i aquaparki oraz restauracje (posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz).
Pozostawiono ograniczenie w sklepach ? max. 1 os. na 15m2. Nadal będą obowiązywać godziny dla seniorów ? od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12.
Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały, ulegają przedłużeniu.
W rządowym komunikacie podkreślono, że nadchodzące dni to sprawdzian z odpowiedzialności dla wszystkich Polaków. „Sprawmy, aby oczekiwanie na szczepienia przeciwko COVID-19 było bezpieczne dla nas i naszych bliskich. Zastosuj się do obowiązujących ograniczeń – święta spędź w ze swoimi domownikami, nie organizuj dużych spotkań. Pamiętaj, że obowiązuje ograniczenia liczby gości, których możesz zaprosić ? jest to łącznie maksymalnie 5 gości poza osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują” – napisano.
Karolina Kropiwiec

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *