Bus dla osób z niepełnosprawnościami

W Kunowie odbyło się symboliczne przekazanie kluczyków do nowego autobusu, który służy osobom z niepełnosprawnościami z terenu gminy. W uroczystości uczestniczyli: Agnieszka Rogalińska, członek zarządu powiatu, burmistrz Kunowa Lech Łodej, Barbara Cudzik, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie , a także Andrzej Michalski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału PEFRON w Kielcach. Zakup pojazdu był możliwy dzięki współpracy  powiatu ostrowieckiego, PCPR -u, samorządu lokalnego i dofinansowaniu środków z  PEFRON -u w ramach III edycji Programu Wyrównywania Szans Między Regionami.

Jak podkreślał burmistrz Lech Łodej, to duże wsparcie, które ułatwi komunikację osób z niepełnosprawnościami.

-Cieszy mnie, że udało się sfinalizować to zadanie, tym bardziej że potrzeby w tym zakresie były duże. Jeden istniejący samochód, który do tej pory służył osobom niepełnosprawnym był mocno już wyeksploatowany. Dzięki nowemu autobusowi teraz będą one  mogły komfortowo i bezpiecznie podróżować. Autobus jest przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami, co umożliwi ich transport do szkoły, na terapię lub tam, gdzie będzie taka potrzeba -mówił burmistrz L. Łodej.

Burmistrz L. Łodej zaznaczył także, że gmina dostrzega potrzeby i realizuje szereg zadań skierowanych do osób niepełnosprawnych oraz podejmuje współpracę z podmiotami wspierającymi te działania.

Agnieszka  Rogalińska, członek zarządu powiatu w imieniu starosty ostrowieckiego Marzeny Dębniak podziękowała za tę współpracę podkreślając, że zarząd powiatu ostrowieckiego reaguje na  potrzeby mieszkańców i w tym celu  wykorzystuje każdą możliwość wsparcia działań im dedykowanych.         

-To kolejny przykład dobrej współpracy powiatu z sąsiednimi gminami oraz oddziałem PEFRON. Dziękuję za tę współpracę, która myślę, że będzie kontynuowana. Jest to już trzeci samochód przekazany w powiecie.  Przypomnę, że wcześniej samochody zostały przekazane w gminie Bodzechów oraz dla podopiecznych Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Najważniejsze jest to, że osoby z niepełnosprawnościami, w tym także dzieci będą mogły korzystać na co dzień z bezpiecznego transportu, dostosowanego do ich potrzeb -mówiła A. Rogalińska.       

 

Barbara Cudzik, dyrektor PCPR u, przypomniała, że do końca stycznia br. można składać wnioski dotyczące realizacji zadań na 2021 r.

-Powiat ostrowiecki w tym roku także przystąpił do Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami. Jest duże zainteresowanie wnioskami o  dofinansowania do zakupu samochodów, pojawiają się także zapytania dotyczące montażu wind przy urzędach. I mam nadzieję, że w tym roku będzie więcej wniosków do realizacji. Jesteśmy otwarci na wszystkie zgłoszenia i podmioty, które chcą  w tym programie uczestniczyć, bo zależy nam żeby dostępność osób niepełnosprawnych do codziennego życia społecznego, była jak największa -mówiła B. Cudzik.

Koszt przekazanego autobusu to blisko 190 tysięcy, z czego wysokość  dofinansowania środków z PEFRON to ponad 115 tysięcy, co stanowi 70 proc. wartości zakupu, pozostała część w wysokości ponad 74 tysięcy pochodzi z budżetu gminy Kunów.  Warto dodać, że  w tym roku także w ramach III edycji Programu gmina Kunów zrealizowała montaż łazienek z przystosowaniem dla uczniów z niepełnosprawnościami w miejscowej szkole podstawowej, przy dofinansowaniu  55 proc. wartości zadania ze środków PEFRON w wysokości ponad 15 tysięcy. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *