Rusza Lokalne Centrum Wolontariatu

Gmina Kunów wraz z LGD ?Krzemienny Krąg? utworzyła Lokalne Centrum Wolontariatu. To projekt realizowany przez LGD w partnerstwie z Ostrowcem Świętokrzyskim i sąsiednimi gminami.
Jak podkreślał burmistrz Kunowa, Lech Łodej, mieszkańcy gminy mają ogromny potencjał i wykazują dużą aktywność poprzez włączanie się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Jak chociażby udział w WOŚP, akcje na rzecz dzieci niepełnosprawnych, jak Kunowski Serdeczniak, czy też innego typu działania związane z organizowaniem letniego wypoczynku dla najmłodszych oraz prowadzenie azylu dla bezdomnych zwierząt. Na zaproszenie do tych działań odpowiadają osoby w różnym wieku, od najmłodszych mieszkańców, ich rodziców po członków Młodzieżowej Rady Miejskiej oraz Kół Gospodyń Wiejskich czy innych organizacji. Jednak są to działania spontaniczne. Udział w projekcie pozwoli na profesjonalne organizowanie wolontariatu w gminie.
– Wolontariat to bardzo szlachetna idea i bardzo dobra droga do zdobywania cennego doświadczenia, wiedzy i do poznawania ciekawych ludzi, a także kreowania postaw aktywności społecznej i obywatelskiej -mówi burmistrz L. Łodej.
– W 2020 rok upłynął pod znakiem COVID-19, co stworzyło sytuację o wielu poziomach dysfunkcji i niepożądanych zjawisk, które dzieją się w obszarze społecznym i gospodarczym. O ile jednak gospodarka sobie poradzi, o tyle w sferze społecznej będzie to miało duże konsekwencje, stąd też potrzeba sformalizowania centrów wolontariatu, ich tworzenia we współpracy z jednostkami samorządowymi – mówił Jarosław Kuba, prezes LGD ?Krzemienny Krąg?.
Podobne Centrum Wolontariatu zainaugurowało swoją działalność w grudniu 2020 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jego koordynatorem jest Magdalena Wójtowicz z LGD ?Krzemienny Krąg?. Współpracuje ono z Miejskim Centrum Kultury i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Kunowska filia będzie miała swoją siedzibę w miejscowej Publicznej Szkole Podstawowej. Jak mówiła dyrektor Dorota Opara, szkoła ma doświadczenie w przeprowadzaniu wielu działań charytatywnych nie tylko w lokalnym środowisku. Koordynatorem utworzonego tu Centrum Wolontariatu jest wicedyrektor szkoły, Iwona Pomykała. Do współpracy zostały także zaproszone dyrekcje pozostałych szkół z terenu gminy oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Niebawem podobne centra zostaną utworzone w gminie Ćmielów i w gminie Bałtów. Jak mówią koordynatorzy, dzięki realizacji projektu, idea wolontariatu realizowana do tej pory w różnych formach, przyjmie profesjonalny kierunek i pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału oraz skuteczną pracę w wielu obszarach.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *