Wielkanocne inspiracje. Świąteczne stroiki wraz z życzeniami trafią do zaprzyjaźnionych instytucji

Zbliżająca się Wielkanoc to niezwykły czas dla podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej działających przy Stowarzyszeniu ?Zintegrowani? w Karczmie Miłkowskiej.
Choć trwająca pandemia wprowadziła wiele ograniczeń do pracy Warsztatów, to jednak nie przeszkodziła w zajęciach Pracowni Plastycznej oraz Pracowni Technicznej i Robótek Ręcznych w wykonaniu pięknych stroików i ozdób świątecznych. Pod czujnym okiem instruktorów podopieczni tworzyli oryginalne dzieła, z wykorzystaniem różnych technik i materiałów.
Kolorowe pisanki, koszyczki pełne wiosennych kwiatów, kurczaczki, zajączki, palmy i mnóstwo innych misternie wykonanych, Wielkanocnych symboli zachwycało spojrzenia. Ze stroików i innych ozdób świątecznych instruktorzy przygotowali oryginalną mini wystawę. Jak mówi Barbara Jakubowska, kierownik WTZ Zintegrowani, w zajęciach bierze udział 50 podopiecznych z powiatów: ostrowieckiego, opatowskiego i kieleckiego.


Najliczniejszą grupę stanowią osoby w wieku 29 ?38 lat. Warsztat Terapii Zajęciowej funkcjonuje od grudnia 2019 roku. Realizuje swoją działalność poprzez: terapię społeczną, rehabilitację ruchową, pomoc i wsparcie psychologiczne, muzykoterapię i terapię zajęciową, która prowadzona jest w dziesięciu pracowniach: plastycznej, gospodarstwa domowego, technicznej i robótek ręcznych, muzyczno ? teatralnej, krawieckiej, aktywizacji zawodowej, informatyczno ?poligraficznej, fryzjerskiej, ogrodniczo ?przyrodniczej oraz rehabilitacyjnej. Dzięki wytrwałej pracy instruktorów, podopieczni nabywają nowe umiejętności, rozwijają zainteresowania, uczą się współpracy i współdziałania w grupie, a także prawidłowego funkcjonowania w otaczającej ich rzeczywistości, w tym także na rynku pracy.
WTZ Zintegrowani nie mają wielu okazji, aby dać się poznać lokalnej społeczności, gdyż trwające od ubiegłego roku obostrzenia epidemiczne nie pozwalają na organizację kiermaszów świątecznych, czy też imprez integracyjnych. Stąd też nie wszyscy mogą podziwiać ich dorobek i doskonalenie umiejętności. Niezwykła atmosfera, którą tworzą kierownik WTZ Barbara Jakubowska oraz instruktorzy: Nina Domańska – Tworzewska, Marzena Stęplowska, Katarzyna Murdza, Małgorzata Ignalewska, Agnieszka Jedlikowska, Monika Śpiewak, Paulina Niedbała, Artur Kudelski i terapeuta Anna Orlik sprawia, że podopieczni czują się jak w domu, a dzięki profesjonalnemu wsparciu mogą rozwijać swoje kompetencje.
W świąteczny czas podopiecznych i kadrę WTZ Zintegrowani odwiedzili: Agnieszka Rogalińska, członek zarządu powiatu ostrowieckiego oraz Mariusz Pasternak, przewodniczący Rady Powiatu, którzy mieli okazję podziwiać i zakupić świąteczne rękodzieła.


-Staramy się wspierać stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych z terenu powiatu ostrowieckiego. Przed pandemią okazją do tego były kiermasze świąteczne lub też różnego rodzaju imprezy osiedlowe, na których podopieczni prezentowali swój dorobek artystyczny, a uczestnicy mogli wspierać działalność statutową poprzez zakupienie prac. Obecna sytuacja mocno ograniczyła tę możliwość. Obok WTZ ?Szansa? i WTZ ?Razem?, WTZ ?Zintegrowani? są najmłodszymi warsztatami, które dopiero rozpoczynają tworzenie swojej historii- mówili A. Rogalińska i M. Pasternak.
Piękne, świąteczne stroiki wraz z życzeniami trafią do zaprzyjaźnionych instytucji. Miejmy nadzieję, że pandemia się zakończy i powrócą Wielkanocne kiermasze, przyciągające tłumy mieszkańców oraz sprawiające wiele radości uczestnikom. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *