Minister Marlena Maląg w Dołach Biskupich (zdjęcia)

Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej odwiedziła  województwo świętokrzyskie. Po Starachowicach zawitała  do Dołów Biskupich w gminie Kunów oraz do Opatowa.

Celem wizyt było wręczenie promes na realizowane zadania ze środków rządowych skierowanych do osób niepełnosprawnych. Podczas spotkania  w Dołach Biskupich, w siedzibie działającego tam Stowarzyszenia ?Witulin nad Świśliną?, została podpisana umowa pomiędzy burmistrzem Kunowa, a wojewodą świętokrzyskim, Zbigniewem Koniuszem na utworzenie i prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Dołach Biskupich. Czek o wartości blisko 1,8 mln przekazała włodarzowi gminy minister M. Maląg.   

-Serce rośnie, ta wizyta w województwie świętokrzyskim, gdzie tak naprawdę w centrum uwagi jest  rodzina, w tym wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Dzisiaj przede wszystkim przekazujemy czeki realizację Środowiskowych Domów Samopomocy, jakże potrzebnych i niezbędnych dla wsparcia rodzin z osobami niepełnosprawnymi. Ta polityka państwa, polityka prorodzinna,polityka społeczna, gdzie troska o osoby niepełnosprawne jest od ponad 5 lat. Staramy się przede wszystkim  przekuć to w konkretne działania. To wsparcie finansowe, gdzie w 2015 roku było to ponad 15 mld.  W obecnym roku to blisko 30 mld złotych. Środowiskowe Domy Samopomocy są bardzo potrzebne dla realizowania tej polityki wsparcia. Mamy na terenie Polski 840 takich Domów, przebywa w nich 32 tysiące osób. Na terenie województwa świętokrzyskiego jest 39 takich Domów.  W tym roku w całym kraju dofinansowujemy te placówki  i już  z budżetu państwa   45 mln zostało rozdysponowane, z czego w  województwie świętokrzyskim to 6,3 mln. To jest bardzo duże wsparcie. Dofinansowujemy powstanie i utworzenie  trzech placówek. Byliśmy już w Starachowicach, teraz w Dołach Biskupich w gminie Kunów, gdzie blisko 1,8 mln zostanie przeznaczone na utworzenie Domu. Będziemy także w Opatowie, gdzie będzie dokończona inwestycja, która rozpoczęła się w roku ubiegłym. To przede wszystkim wspólna realizacja, rządowe zabezpieczone środki, praca z samorządami oraz zaangażowanie państwa parlamentarzystów ? mówiła minister Marlena Maląg. 

W ŚDS w Dołach Biskupich  profesjonalną opiekę i wsparcie znajdzie 18 dorosłych osób z niepełnosprawnościami.  Burmistrz Lech Łodej wyraził wdzięczność zaproszonym gościom za wsparcie  w pozyskiwaniu rządowych funduszy na to, ale też inne zadania. Przypomniał zrealizowane i planowane inwestycje z zaangażowaniem środków z rządowych programów,  w tym także działania dedykowane osobom niepełnosprawnym. W spotkaniu uczestniczyli świętokrzyscy parlamentarzyści, posłowie:  Agata Wojtyszek, Andrzej Kryj, Krzysztof Lipiec i senator, Jarosław Rusiecki. Minister M. Maląg nie kryła zachwytu malowniczą okolicą Gombrowiczowskiego Witulina. Do tej pory lokalna społeczność miejscowości nie gościła polityka tej rangi.  

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *