Wystawa Jerzego Soińskiego. Lubimy oglądać zdjęcia starego Ostrowca Świętokrzyskiego

Prezentowana w Parku Miejskim wystawa członka ostrowieckiego fotoklubu MCK Jerzego Soińskiego pod nazwą ?Kadry na kartki? udowodniła, że uwielbiamy oglądać zdjęcia starego Ostrowca Świętokrzyskiego.

Autor nie miał łatwego życia, bowiem ciągle był pytany o eksponowane prace, a dokładniej, kiedy powstały, co to za jest osiedle, gdzie powstało, to, czy inne zdjęcie?


Jerzy Soiński jest rodowitym ostrowczaninem. W tym mieście ukończył Technikum Mechaniczno-Hutnicze i rozpoczął pracę w Hucie im M. Nowotki. Wiele lat temu Jerzy Soiński zainteresował się fotografią. Szybko zdobył w tej dziedzinie umiejętności, pozwalające mu wykorzystywać je w sposób profesjonalny oraz dzielić się wiedzą i doświadczeniem z młodymi adeptami sztuki fotografi cznej. Pracował jako  fotoreporter gazety zakładowej ?Walczymy o Stal? oraz jako instruktor w Zakładowym Domu Kultury. Jerzy Soiński był członkiem Foto- Klubu ?Kontrast? w Kielcach, ostrowieckiej ?Grupy 10?, członkiem ?Grupy V? i kieleckiej ?Grupy 13?. Obecnie działa w Fotoklubie ?Galeria? MCK w Ostrowcu Św. Od 1997 r. Jerzy Soiński jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu
Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców oraz członkiem Federacji Międzynarodowej Sztuki Fotografi cznej. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w: Ostrowcu Św., Skarżysku Kamiennej, Warszawie, Busku Zdroju, Nowym Sączu, Rzeszowie, Siedlcach, Bratysławie, Pradze i Vevery w Szwajcarii. Od 1981 roku systematycznie uczestniczy w Biennale Krajobrazu Polskiego. Bierze też udział w plenerach i konkursach. Jerzy Soiński otrzymał wiele nagród i wyróżnień, najważniejsze z nich to Grand- Prix ? Medal IX Biennale Krajobrazu Polskiego w 1985 r. i l nagroda na wystawie ?Rodzina Robotnicza?. Jak sam przyznaje, najchętniej fotografuje krajobrazy, las i przyrodę, wykonuje fotoreportaże i dokumentację socjologiczną.

– Te zdjęcia, które prezentuję w Parku Miejskim, powstały od roku 1981 do 1985, a więc w okresie, w którym obowiązywały kartki na zakup większość produktów, stąd nazwa wystawy – mówi Jerzy Soiński. Muszę przyznać, że selekcja zdjęć była bardzo trudna, bo z około tysiąca fotografii, udało się wybrać wstępnie 200, ale ostatecznie zaprezentowanych zostało 45. Ostrowiec Świętokrzyski, który pokazuję na swych zdjęciach, a szczególnie tętniące w nim życie, to dzień, a noc do tego co dzieje się dziś. Wynika to z tego, że wtedy inni byli ludzie, bo każdy chciał być blisko drugiego człowieka, a teraz mam wrażenie, że się izolujemy. Górą są komputery i media społecznościowe, które zawładnęły codziennością. Autor zdjęć, Jerzy Soiński wspomina, jakie miał trudności z wykonaniem niektórych zdjęć.


– Jak fotografowałem hutę, a szczególnie czas, kiedy był rozbierany wielki piec to pamiętam, że musiałem zwracać się do działu wojskowego o wyrażenie zgody na możliwość fotografowania w danym dniu- wspomina.

Jerzy Soiński zapowiada, że jeszcze w tym roku, ale już w Galerii Fotografii MCK mieszczącej się w Ostrowieckim Browarze Kultury pokaże swoje zdjęcia związane z Hutą Ostrowiec.
– W listopadzie pokaże hutę, taką jaka ona była w latach 80. -mówi. Chcę zaprezentować ówczesne, poszczególne wydziały. Będzie to jedynie wycinek, bowiem zaprezentowanie dorobku pięćdziesięciu lat mojej twórczości, nie będzie takie łatwe. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *