Dni Ksiądza Marcina Popiela – wzór kapłana

Rozpoczynają się uroczystości związane z 30. rocznicą śmierci niezapomnianego proboszcza szewieńskiej parafii, Księdza Infułata Marcina Popiela.

Choć mija już 30 lat od śmierci księdza Marcina, to nadal pamięć o nim jest żywa. W rozmowach, wspomnieniach mieszkańcy Szewny i okolicznych miejscowości nadal nawiązują do zdarzeń czy sytuacji z udziałem ks. Marcina. Starsi parafianie są przekonani, że mieli wielkie szczęście, bo poznali tak wspaniałego kapłana i człowieka. Ks. Marcin Popiel był także osobą o wielkiej kulturze osobistej i sercu. Nikomu nie odmówił pomocy, za każdego się pomodlił, pochylił się nad każdym potrzebującym.

Do udziału w obchodach, które trwać będą od 22 do 25 lipca br., włączył się samorząd gminny, miejscowa szkoła, wiele lokalnych instytucji, a przede wszystkim bardzo wielu parafian i mieszkańców, dla których ks. Marcin był osobą bardzo bliską. Nad całością przygotowań czuwa komitet organizacyjny na czele z ks. proboszczem Tomaszem Cuberem.

W dniu 22 lipca odprawiona została Msza Święta w 30. rocznicę śmierci ks. Marcina Popiela pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Dzisiejsze uroczystości piątkowe rozpoczną się od spotkania ?Śladami ks. Marcina Popiela?. Będzie można zwiedzić zabytkowy kościół parafialny i obiekty zespołu kościelnego. Zostanie poświęcona Izba Pamięci, a wieczorem o godz. 19.30 w Szkole Podstawowej w Szewnie rozpocznie się ?Wieczór wspomnień?.

W sobotę, o godz. 15 przy ołtarzu polowym odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia, a później odbędzie się piknik rodzinny. O godz. 18 rozpocznie się okolicznościowy koncert. Tego dnia na pobliskim Orliku rozegrany zostanie turniej piłkarski dla młodzieży.Niedzielne uroczystości rozpoczną się koncertem organowym, następnie odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta.


Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. prof. Mieczysława Radwana oraz Parafia św. Mikołaja w Szewnie zapraszają na sesję biograficzną z cyklu Wielkie Postaci Ziemi Ostrowieckiej pt. ?Ksiądz infułat Marcin Popiel ? wzór kapłana?, która odbędzie się w najbliższą sobotę 24 lipca o godz. 10. W programie sesji znajdą się wykłady Waldemara Ryszarda Broćka ?Marcin Popiel ? pan na Kurozwękach?, Czesława Ryszki ?Ks. infułat Marcin Popiel ? kapłan wielki jałmużnik?, Moniki Bryły-Mazurkiewicz ?Ks. infułat Marcin Popiel i popielowe stajenki?. Po sesji nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie ks. Marcina Popiela na cmentarzu w Szewnie.  2021, to Rok Księdza Infułata Marcina Popiela w Parafii Szewna w jako wzoru kapłana w 30. rocznicę Jego śmierci.

-Ksiądz infułat Marcin Popiel ? wieloletni proboszcz parafii Szewna w diecezji sandomierskiej i wielki społecznik już za życia był legendą ? podkreśla historyk, Monika Bryła-Mazurkiewicz. -Urodził się w arystokratycznej rodzinie hrabiów Popielów z Kurozwęk herbu Sulima z przydomkiem Chościak. Jako najstarszy syn miał w przyszłości odziedziczyć pokaźny majątek. I w istocie po ukończeniu edukacji i odbyciu służby wojskowej zarządzał rodzinnymi posiadłościami w Kurozwękach i Kotuszowie. Będąc dojrzałym mężczyzną w wieku 33 lat ? co jej bardzo wymowne ? poczuł powołanie kapłańskie i wstąpił do seminarium duchownego w Sandomierzu. Ukończył je ostatecznie 7 grudnia 1945 r. Tydzień później w katedrze sandomierskiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. bpa Jana Kantego Lorka. Wkrótce otrzymał propozycję dalszych studiów teologicznych w Niemczech. Odrzucił ją, mówiąc, że woli spieszyć do służby ludziom.

12 stycznia 1946 r. ks. Marcin Popiel jako neoprezbiter trafił do Szewny. Była to jego pierwsza i ostatnia parafia. Spędził w niej 45 lat. Najpierw był w parafii wikariuszem, w 1962 r. został jej administratorem, a w 1964 r. proboszczem. Chcąc przybliżyć Boga ludziom w odległych od Szewny wioskach, którzy rzadko uczęszczali na niedzielne msze święte, zaczął odprawiać msze św. poza świątynią parafialną, na początku w szkole w Chmielowie. Później zorganizował kaplice dojazdowe w kolejnych miejscowościach rozległej wówczas parafii szewieńskiej: w Gromadzicach, Chmielowie, Miłkowie, a następnie w Jędrzejowie Jędrzejowicach, Mirkowicach. Wszystkie te obiekty budował bez stosownych zezwoleń. Był za to przez władze komunistyczne szykanowany, karany kolegiami i grzywnami. Z czasem część z nich została podniesiona do rangi kościołów parafialnych. Tak powstały parafie w Chmielowie, Gromadzicach, Miłkowie.

Przez lata pobytu w Szewnie podejmował nowe wciąż inicjatywy i przedsięwzięcia, które miały na celu pomoc parafianom. W 1946 r. zorganizował przedszkole. Założył Stację Opieki nad Matką i Dzieckiem, która codziennie karmiła ok. 150 niemowląt i dzieci oraz służyła opieką fachowych pielęgniarek. Rozpoczął w parafii duszpasterstwo rodzin, organizując w tym celu poradnictwo rodzinne (jako jeden z pierwszych duchownych w Polsce). Był prekursorem wprowadzania w życie założeń Soboru Watykańskiego II.

W 1976 r. powołał do życia Diecezjalny Dom Rekolekcyjny w Szewnie z filią w Jędrzejowie. We współpracy z założycielem ruchu ?Światło-życie? ? ks. Franciszkiem Blachnickim, zorganizował na terenie parafii ruch oazowy. Zainicjował ruch Odnowy w Duchu św. Współpracował też z Ruchem Teologii Rodziny. W Szewnie powstało Studium Teologii Rodziny, tzw. Popielanium, prowadzone przez ks. Czesława Murawskiego. Za jego czasów duże znaczenie dla parafii i jej mieszkańców miała działalność stowarzyszenia ?Caritas?, które pomagało w prowadzeniu przyparafialnego przedszkola, organizowało kolonie dla dzieci, zajmowało się rozprowadzaniem leków, żywności i ubrań. W czasie stanu wojennego, dzięki znajomościom ks. Marcina Popiela, do Szewny napływały z Francji liczne dary, także leki, dzięki czemu utworzono tam aptekę darów.

Ks. infułat Marcin Popiel przeszedł ?długą i niezwykłą drogę: od arystokraty do franciszkańskiego biedaczyny, od postępowego administratora i ekonomisty majątku ziemskiego, do niekonwencjonalnego, porywającego swą charyzmą duszpasterza?. Swoje życie poświęcił Bogu, Kościołowi, ojczyźnie i drugiemu człowiekowi. Zostawił wiele wskazówek i drogowskazów dla nas ludzi współczesnych.


Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *