Ruszyła budowa drogi w Bałtowie

W minionym tygodniu podpisano umowę z wykonawcą i jeszcze tego samego dnia przekazano plac budowy firmie, która będzie realizowała przebudowę drogi relacji Bałtów ? Antoniów. A czasu jest niewiele, gdyż jej finał zgodnie z procedurami musi nastąpić 30 grudnia br.

Inwestycja jest duża ? około 2,1 km nowej nawierzchni wraz z poboczami. Zadanie to znalazło się we wniosku powiatu ostrowieckiego w ramach tzw. programu usuwania klęsk żywiołowych. Zaraz po podpisaniu umowy na przyjęcie środków, starostwo powiatowe uruchomiło procedurę przetargową, a jak zaznacza Mariusz Pasternak, przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego, radni Rady Powiatu szybko procedowali uchwały dotyczące środków na tę inwestycję.

-Latem bieżącego roku odbyłem wizytę wraz z członkiem zarządu powiatu, Agnieszką Rogalińską i wójtem gminy Bałtów, Hubertem Żądło, gdzie dokonaliśmy wizji w terenie drogi prowadzącej do miejscowości Antoniów przez Wólkę Bałtowską Kolonię. Droga ta, jak sygnalizowali w relacjach mieszkańcy i zgłaszał pan wójt, po ulewnych deszczach, które nastąpiły w czerwcu br. znalazła się w fatalnym stanie. Liczne koleiny i uszkodzone pobocza stanowiły zagrożenie dla jej użytkowników. Droga ta wymagała dosyć szybkiej interwencji, aby poprawić jej stan. A jest to droga dosyć mocno uczęszczana, z natężeniem ruchu turystycznego w Bałtowie i stanowi ona także ważny ciąg komunikacyjny z częścią województwa mazowieckiego, którym przemieszcza się duża liczba turystów, ale też mieszkańców jeżdżących na co dzień tą trasą. Dlatego też cieszymy się bardzo, że ta droga znalazła swoje współfinansowanie przy udziale samorządu powiatu, jak i gminy Bałtów. Była to bardzo szybka decyzja, gdyż środki na tę drogę pozyskane zostały na początku listopada br., z wykorzystaniem do końca grudnia br. Stąd trzeba było bardzo szybko przeprowadzić przetarg i tu starostwo powiatowe oraz służby starostwa stanęły na wysokości zadania, zaś Rada Powiatu w bardzo szybki sposób procedowała przyjęcie tych środków do budżetu i przekazanie środków na zabezpieczenie finansowe remontu tej drogi. Mam nadzieję, że do końca roku zostanie wykonana ta inwestycja, a nowa nawierzchnia służyć mieszkańcom na długie lata ? mówi Mariusz Pasternak, przewodniczący Rady Powiatu.

W podpisaniu umowy uczestniczyli: starosta Marzena Dębniak, wicestarosta Andrzej Jabłoński oraz wykonawca Przemysław Wilk, wiceprezes PBI Infrastruktura w Kraśniku, z asystą wójta gminy Bałtów Huberta Żądło oraz Tomasza Mroczka, naczelnika Wydziału Infrastruktury Powiatu.

Starosta Marzena Dębniak podkreślała znaczenie współpracy pomiędzy samorządami przy realizacji inwestycji, które służą mieszkańcom.

Zadowolenia z realizacji zadania nie krył także wójt Hubert Żądło. Jak mówił jest to pierwsza za jego kadencji inwestycja obejmująca drogę powiatową. Wójt Hubert Żądło dziękował wojewodzie świętokrzyskiemu Zbigniewowi Koniuszowi oraz staroście ostrowieckiemu, Marzenie Dębniak za współpracę w zakresie finansowania inwestycji

-.Cieszę się, że tak szybko i sprawnie udało nam się przeprowadzić procedury przetargowe i wyłonić wykonawcę, za co dziękuję pracownikom Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu. Dziękuję również samorządowi gminy Bałtów ? wójtowi Hubertowi Żądło i radnym za współpracę. To kolejny przykład współdziałania, który skutkuje realizacją inwestycji służącej mieszkańcom. Dzięki dobrej współpracy z samorządami gmin udało nam się przekazać wiele nowych odcinków, a tym samym poprawić bezpieczeństwo na drogach powiatu ostrowieckiego ? mówi Marzena Dębniak starosta ostrowiecki

Koszt całego zadania to ponad 1,2 mln, z czego 80 proc stanowi dofinansowanie z tzw. funduszu powodziowego, pozostałe 20 proc. zostaje podzielone na dwa samorządy: powiat ostrowiecki i gminę Bałtów w wysokości po ponad 128 tysięcy. Zakończenie zadania planowane jest 27 grudnia br.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *