?Blue Moon Garden? w Galerii Fotografii MCK

Galeria Fotografii MCK, mieszcząca się w Ostrowieckim Browarze Kultury, zaprasza w piątek 25 lutego br. o godz.18 na wernisaż wystawy prac Katarzyny Kalua Kryńskiej pt. ?Blue Moon Garden?.
Katarzyna Kalua Kryńska specjalizuje się w fotografii emocjonalnej, portretowej i artystycznej, wykorzystując fotografię tradycyjną i alternatywną. Entuzjastka fotografii analogowej, pracuje z materiałami światłoczułymi. Eksperymentuje z różnymi XIX-wiecznymi procesami fotograficznymi, takimi jak Mokry Kolodion, Van Dyke, Papier Solny i Cyjanotypia. Architekt, designer i fotografik. Doktor sztuk pięknych. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików.  Autorka to laureatka wielu konkursów fotografi cznych ?Sytuacja, w której się znaleźliśmy na początku 2020
roku, była czasem próby, z którą mierzyliśmy się na różne sposoby. W moim przypadku ten trudny okres zrodził silną tęsknotę za otwartą przestrzenią i kontaktem z naturą. Ograniczenia, z jakimi
się borykaliśmy, miały również wpływ na to co, jak i dlaczego tworzę. Odosobnienie było dla mnie czasem refleksji i sposobnością spojrzenia na nowo w swoje archiwa.

Blue Moon Garden stał się krainą na styku wyobraźni, tęsknoty i doświadczeń. Podróżowałam tam każdego dnia tworząc kolaże pełne alegorii z negatywów i odcisków znalezionych roślin. Wybór cyjanotypii nie był przypadkowy. W tej technice unikalny monochromatyczny obraz w kolorze błękitu pruskiego powstaje bezpośrednio na papierze ręcznie pokrytym substancją światłoczułą.
Pierwotnie prace powstawały w mojej pracowni pod specjalną lampą imitującą światło dzienne. Jak tylko zelżały obostrzenia, zaczęłam naświetlać bezpośrednio na słońcu. To ono nadaje pracom głębi koloru, a wyjście z ciemni stało się dla mnie symboliczne. Dni izolacji zmieniły swoje tempo, które wyznaczał zmierzch na przygotowania w ciemni i dzień pełen pracy twórczej w promieniach słońca. Zmieniło się też moje postrzeganie. Roślinność bez człowieka wydawała się odetchnąć, nabrać sił, być bujniejszą, pełniejszą jak nigdy dotąd. Każdy liść, źdźbło trawy, nowy pąk krzyczał – spójrz jaki jestem piękny, jak ważny i jak wyjątkowy!
W astronomii Niebieski Księżyc (Blue Moon) to określenie bardzo rzadkiej, drugiej pełni księżyca w jednym miesiącu. Symbolizuje moment podsumowania i materializacji tego co wypracowało się w przeszłości. Niebieski ucieleśnia również melancholię, ponieważ stajemy się coraz bardziej samotni, oderwani od rzeczywistości, która zmienia się dużo szybciej niż nasze przekonania i przyzwyczajenia. Coraz rzadziej dostrzegamy piękno w nas, w przyrodzie, w procesie zmian, w subtelnościach pór dnia czy roku. Być może odnajdziemy antidotum, gdy tylko pozwolimy sobie na balans pomiędzy ekspansją świata zewnętrznego i ciszą świata wewnętrznego.
www.kalua.pl
www.instagram.com/kasia.kalua.krynska

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *