Ostrowczanki i opatowianki na gali „Kobieta.22” (zdjęcia)

Dziesięć wyjątkowych kobiet z północnej części województwa świętokrzyskiego wyróżnionych zostało podczas gali Kobieta.22. To właścicielki firm, społeczniczki, animatorki kultury, sportsmenki. W gronie tym są mieszkanki powiatu ostrowieckiego i opatowskiego: Magdalena Kordek, Elżbieta Tomasik, Elżbieta Baran i Barbara Romanowska. Wśród wyróżnionym kobiet znalazły się: Katarzyna Cukierska, Justyna Łada i Monika Kowalczyk Kogut.

Park Kultury w Starachowicach po raz pierwszy realizował projekt pod nazwą Kobieta.22. Jego celem było przedstawienie opinii publicznej mieszkanek woj. świętokrzyskiego, które umiejętnie łączą życie rodzinne z aktywnością społeczną. Sobotnia gala była zwieńczeniem tego przedsięwzięcia. Inicjatorką projektu była posłanka Agata Wojtyszek, a nad jego realizacją czuwała Agnieszka Lasek ? Piwarska, dyrektor Parku Kultury w Starachowicach.
Projekt miał na celu promocję działań kobiet sprawczych, takich, które kreują życie społeczne, kulturalne, zawodowe, rodzinne, wzmacniając tym samym więzi w społeczności. Laureatki zostały wybrane przez międzypowiatowe jury, w składzie którego znalazły m.in. Agnieszka Cybulska, Wioletta Ćwik, Krystyna Anna Jurys z Ostrowca oraz Bożena Kornacka z pow. opatowskiego.
Wieńczące projekt sobotnie forum rozpoczęło się od wręczenia nagród laureatkom. Przyznano też wyróżnienia w 10 kategoriach, reprezentujących rożne dziedziny życia. Z satysfakcją informujemy, że wśród laureatek znalazły się mieszkanki powiatów ostrowieckiego i opatowskiego. W kategorii biznes nagrodzona została Magdalena Kordek, właścicielka firmy ?Megawita? w gminie Wojciechowice. Pani Magdalena wspólnie z mężem prowadzą rodzinną firmę. Z powodzeniem łączy wiele ról: doskonale sprawdza się jako bizneswoman, pani domu czy radna gminy Wojciechowice.

W kategorii rodzina nagrodzona została Elżbieta Tomasik z gminy Ożarów. Wcześniej skutecznie działała w biznesie, a obecnie wspólnie z mężem tworzą rodzinny dom dla pięciu dzieci w wieku od 10 do 20 lat. W życiu codziennym jest niezwykle zapracowaną kobietą, dba o dom, dzieci jest także wolontariuszem szlachetnej paczki, organizuje wiele lokalnych akcji charytatywnych.
W kategorii kultura, laureatką  została Elżbieta Baran, dobrze znana ostrowczanom wieloletnia dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, instruktorka i reżyser sztuk teatralnych, założycielka amatorskiego teatru ?Teorikon? i organizatorka wielu przedsięwzięć kulturalnych.

W kategorii sport, nagrodzona została Barbara Romanowska, siatkarka KSZO Ostrowiec i właścicielka szkółki siatkarskiej Vollev Stars w Ostrowcu Świętokrzyskim. Stworzona przez nią akademia
sportowa z powodzeniem działa już siódmy rok.
W czasie gali wyróżniono ponadto 5 kobiet za szczególne osiągnięcia w dziedzinie edukacji, kultury i sztuki. W kategorii edukacja wyróżnienie otrzymała Katarzyna Cukierska, założycielka i dyrektor Zespołu Edukacyjno -Przedszkolnego Szkoła z Pasją im. Elżbiety Sołtys w Ostrowcu Świętokrzyskim. Autorka i realizatorka wielu projektów edukacyjnych i społecznych. W kategorii sztuka, wyróżniona została Justyna Łada, dyr. Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim, fotograf, kustosz wielu wystaw, natomiast w kat. kultura, Monika Kowalczyk Kogut, animatorka kultury i instruktorka teatru.
Gościem specjalnym uczestniczek gali była Magdalena Szefernaker, autorka książki ?Mana na obcasach?. Odbyły się też warsztaty dla kobiet, które prowadziła Magdalena Korczyńska, a późnym popołudniem rozpoczął się koncert ?Solidarni z Ukraina?, który poprowadziła Monika Kowalczyk Kogut. Mieszkanki północnej części naszego regionu przekazały wsparcie ukraińskim kobietom. 

Print Friendly, PDF & Email