Magdalena Rej – kobieta o wielu twarzach (zdjęcia, wideo)

W Galerii Fotografii MCK mieszczącej się w Ostrowieckim Browarze Kultury możemy oglądać wystawę Magdaleny Rej – ?Zwielokrotnienie?. Autorka prezentuje kadry z filmów i seriali jednocześnie wcielając się w odtwórczynię ról.

– Pomysł na sam cykl dość przypadkowo zrodził się w 2015 roku- mówi Magdalena Rej. Na zajęciach fotografii na Uniwersytecie Rzeszowskim mogliśmy wybrać sobie dowolne zadanie. Wówczas bardzo zainteresowała mnie twórczość amerykańskiej fotografki Cindy Sherman, która na zdjęciach odtwarzała stereotypy kobiet z USA lat 50?tych i 60?tych, upodabniając się do nich i w pewnym sensie je parodiując. Poszłam trochę tą drogą i zaczęłam wcielać się w aktorki odtwarzające role w polskich i zagranicznych filmach.

Magdalena Rej nie tylko przygotowała cykl zdjęć, to na wszystkich pozuje. Jak przyznaje sama przygotowała aranżacje kadru i swoje charakteryzacje, co było dla niej dużym wyzwaniem.

– Portret w fotografii zajmuje szczególne miejsce, bowiem na twarzach można zobaczyć emocje i poznać kogoś życie- mówił kustosz Galerii Fotografii MCK, Stanisław Dunin- Borkowski. Choć pozuje na tych zdjęciach jedna kobieta, to możemy poznać wiele jej twarzy.

– Chciałam na tych zdjęciach pokazać portret psychologiczny kobiet, ich doświadczenia i emocje oraz wielokrotność ról, jakie kobieta pełni w swoim życiu. Nie chodziło mi o wierne odtwarzanie filmowych kadrów, dlatego nie zamieściłam też podpisów pod zdjęciami- mówi autorka Magdalena Rej.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *