Gmina Sadowie zrealizuje projekt termomodernizacyjny z dofinansowaniem z Unii Europejskiej

Gmina Sadowie zrealizuje projekt „Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej w Gminie Sadowie – etap II”. Na ten cel pozyskano  dofinansowanie w wysokości  1 mln  510 tys. zł ze środków unijnych.

Głównym celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej czterech budynków użyteczności publicznej w miejscowościach: Sadowie, Łężyce, Wszechświęte i Szczucice. Pozwoli to ograniczyć emisję gazów cieplarnianych na terenie gminy Sadowie. W ramach projektu planowana jest m.in. modernizacja instalacji c.o., docieplenie ścian, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacja oświetlenia oraz montaż instalacji OZE.

Przemysław Chruściel z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach informuje, że zielona energia i czyste powietrze – to główne założenia projektów, które współfinansowane będą z instrumentu REACT-UE. Dla regionu świętokrzyskiego zarezerwowano w ramach pierwszej transzy tego programu blisko 74 mln zł. W dniu 4 kwietnia 2022 r. marszałek Andrzej Bętkowski oraz wicemarszałek Marek Bogusławski popisali siedem umów na dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach REACT-EU projektów związanych z efektywnością energetyczną. Ogólna wartość wsparcia tych przedsięwzięć to 18 mln 684 tys. zł.

Kwotę 73,7 mln zł wprowadzono do nowej, dwunastej osi Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 – „REACT-UE dla Świętokrzyskiego”. Podpisane dziś  umowy dotyczą projektów w ramach Działania 12.1 „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej – REACT-EU”.

Print Friendly, PDF & Email