Czysta Kamienna dzięki miłośnikom kajakarstwa

Przez ostatnie trzy dni miłośnicy kajakarstwa, ale przede wszystkim czystego środowiska zbierali śmieci z rzeki Kamiennej. Akcja sprzątania rzeki z kajaków to ogólnopolska kampania „Czysta rzeka”, do której chętnie przyłączyli się mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego i powiatu.
Jak przyznaje organizatorlokalnej akcji Przemysław Syta, sprzątanie rzeki to oddolna inicjatywa zorganizowana przez osoby, którym na sercu leży czyste środowisko.
-Ogólnopolska akcja trwa cały kwiecień, a my mogliśmy wybrać sobie dowolny termin- mówi Przemysław Syta. Najczęściej większość takich inicjatywjest otwarta, taka była też nasza, każdy mógł wziąć w niej udział. Najczęściej są to osoby, które mają świadomość czystego środowiska. Spacerują po lesie, spędzają czas nad rzeką. Sprzątaliśmy na dwa sposoby. Jedna grupa sprzątała rzekę z kajaków, druga przy brzegu. Rzeki zawsze są zanieczyszczone. Najwięcej jest butelek szklanych i plastikowych. Niestety, nie brakuje odpadów budowlanych i wielkogabarytowych. Zdarzają się lodówki czy tapczany. W sobotę wyłowiliśmy taki tapczan. Napotkane odpady wielkogabarytowe niejednokrotnie były wcześniej już wyławiane z rzeki.


-Podczepiamy wtedy linę do kajaka i ciągniemy taką rzecz do miejsca, skąd można ją odebrać, aby wywieźć w miejsce do tego przeznaczone, zdarza się, że holujemy kilkaset metrów – mówi P. Syta. Takie odpady spotykamy często przy brzegu rzeki. Zastanawia nas porzucanie wielkogabarytowych śmieci w takich miejscach, kiedy można takie odpady oddać bezpłatnie bez konsekwencji prawnych i kar finansowych.
Rzeka Kamienna była sprzątana od mostu na ulicy Samsonowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim do ulicy Zamkowej w Ćmielowie, a następnie do Podgrodzia. Łącznie udało się posprzątać odcinek rzeki na około 14 kilometrach. Organizatorzy lokalnej akcji pokładają nadzieję, że tego typu kampanie zwiększą świadomość mieszkańców co do tego, że czyste środowisko jest bardzo ważne. A zaśmiecając lasy, rzeki, łąki przyczyniamy się do jego degradacji.

– Dziękujemy samorządom Bodzechowa i Ćmielowa, gdzie mogliśmy liczyć na odbiór śmieci oraz za bezpłatne udostępnienie kajaków wypożyczalni Kamienna Kajaki z Ostrowca Świętokrzyskiego – mówi P. Syta. 

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Czysta Kamienna dzięki miłośnikom kajakarstwa

  • 27 kwietnia 2022 at 12:49
    Permalink

    Nawet złodziejstwo mnie tak nie wkurza jak śmiecenie….

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *