„Wakacje z WOT” (zdjęcia)

Za kilka tygodni ruszy kolejna edycja programu „Wakacje z WOT”. To propozycja głównie dla pełnoletnich uczniów, studentów oraz nauczycieli, którzy przerwę w nauce lub pracy chcieliby wykorzystać na udział w szkoleniu wojskowym. 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej 16-dniowe szkolenie podstawowe rozpocznie 8 lipca 2022r. Ochotnicy już teraz powinni się zgłaszać do wojskowych centrów rekrutacji lub skorzystać z pomocy rekruterów WOT.

10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej Szesnastodniowe szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje z WOT” przeprowadzi w terminie  8 – 23 lipca 2022r. W tym szkoleniu biorą udział ochotnicy, którzy rozpoczynają służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej i nigdy wcześnie nie pełnili służby wojskowej. Szesnastkę wieńczy Przysięga Wojakowa i rozpoczyna 3 letni okres szkoleniowy. Program „Wakacje z WOT” (podobnie jak zimowe „Ferie z WOT”) został przygotowany z myślą o osobach młodych: pełnoletnich uczniach i studentach oraz ich nauczycielach, którzy wakacyjną przerwę w nauce postanowili przeznaczyć na szkolenie wojskowe.

Chcemy w ten sposób ułatwić im udział w szkoleniu i wykorzystać potencjał tych, którzy chcą wstąpić w nasze szeregi, a ze względu na obowiązki nie mogą tego zrobić w ciągu roku szkolnego czy akademickiego – podkreśla płk Piotr HAŁYS dowódca
10 ŚBOT.

Zapraszamy wszystkich chętnych, przede wszystkim jednak uczniów, studentów i nauczycieli. Program „Wakacje z WOT” zawsze cieszył się w woj. świętokrzyskim dużym zainteresowaniem – dodaje ppor. Daniel WOŚ Rzecznik Prasowy Dowódcy 10 ŚBOT.

Program szkolenia podstawowego organizowanego w czasie wakacji nie różni się od programu obowiązującego podczas szkolenia prowadzonego w innych terminach w ciągu roku. Kandydaci na terytorialsów będą musieli wykazać się kondycją fizyczną podczas testu sprawnościowego, potem pobiorą broń i umundurowanie, a następnie przez dwa tygodnie będą się uczyć wojskowego abecadła. Będą ćwiczyć posługiwanie się bronią, poznają też zasady udzielania pierwszej pomocy oraz przetrwania w trudnych warunkach. W programie „szesnastki” jest także taktyka, topografia i zajęcia ogniowe. Finałem szkolenia podstawowego jest tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian wiedzy i nabytych umiejętności, a następnie przysięga wojskowa.

Osoby zainteresowane szkoleniem w terminie wakacyjnym oraz służbą w wojskach obrony terytorialnej muszą jak najszybciej dopełnić niezbędnych formalności i złożyć wniosek o powołanie do służby wojskowej. Kandydaci na terytorialsów powinni zgłosić się do wojskowych centrów rekrutacji odpowiednich do swojego rejonu zamieszkania w Kielcach, Sandomierzu i Busku Zdroju. Na wszelkie pytania dot. służby odpowiedzą rekruterzy WOT do których kontakt telefoniczny można znaleźć  na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Wniosek o powołanie można złożyć także za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej.

Print Friendly, PDF & Email