O Fabryce AS Ćmielów znów głośno. Znany reżyser zaprojektował dla niej… Osiołka

Znakomity reżyser Jerzy Skolimowski dla Fabryka Porcelany AS Ćmielów przygotował porcelanowego Osiołka w limitowanym nakładzie 100 egzemplarzy.
To wszystko z okazji premiery jego najnowszego filmu „IO”. Jerzy Skolimowski osobiście stworzył dekorację na figurce Osiołka zaprojektowanej przez Mieczysława Naruszewicza w 1960. Każda figurka, oprócz swojego indywidualnego numeru, posiada oznaczenie danego egzemplarza. Numery te wpisywane są do personalizowanego certyfikatu, który jest nieodzownym elementem każdej figurki. Dochód z licytacji części figurek Osiołka zostanie przeznaczony na cele charytatywne.
Figurkę z podpisem Skolimowskiego będzie można oglądać 15 października 2022 w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Sprzedaż figurek Osiołka rusza w tym tygodniu pod linkiem: 

https://www.as.cmielow.com.pl/pl/serie-limitowane/1195-osiolek-dekoracja-jerzy-skolimowski.html 
Figurkę można też zobaczyć w krakowskim salonie firmowym AS Ćmielów przy ul. Starowiślanej 64.


„IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne.
Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. W czwartek 22 września 2022 roku w kinie Muranów odbyła się premierowy pokaz filmu „IO”, którego reżyserem jest Jerzy Skolimowski.
Był to również bardzo wyjątkowy dzień dla Fabryki Porcelany AS Ćmielów, ponieważ była to również premiera porcelanowej figurki Osiołek w edycji limitowanej.
Wyjątkowa malatura na figurce jest ekspresją artysty, reżysera filmu “IO”, związaną z poruszaną w filmie historią. Motywacją do stworzenia dekoracji była chęć dotarcia do drugiego człowieka, przez co reżyser chciał podkreślić poruszane w filmie dojmujące tematy. Krople krwi, które Jerzy Skolimowski własnoręcznie namalował, są wynikiem jego głębokich przemyśleń na temat natury człowieka i jego egzystencji. Nie bez znaczenia pozostaje wybór figurki, nie tylko ze względu na bezpośrednią jej formę (bohaterem filmu jest osioł), ale również historyczny kontekst rzeźb kameralnych w historii polskiego wzornictwa.
Jerzemu Skolimowskiego zależało na nadaniu indywidualnego charakteru, dlatego dekoracja ta zdecydowanie różni się od klasycznych mondrianowskich plam barwnych, którymi dekorowane były klasyczne figurki z lat 50 i 60. XX wieku. Realizacja projektu była skomplikowana, czasochłonna i wymagała zaangażowania wielu osób. Z jednej strony artystyczna wizja dekoracji Jerzego Skolimowskiego została zderzona z ograniczeniami technologicznymi, jakie niesie ze sobą, niełatwe ręczne dekorowanie porcelany, które różni się znacząco od malowania na płótnie. Jednak wielki kunszt pracy oraz zdolności Skolimowskiego oraz duże zaangażowanie w cały proces twórczy Ewy Piaskowskiej, producentki oraz współtwórczyni scenariusza, pozwoliły doprowadzić projekt do końca, czego efektem jest wyjątkowa malatura porcelanowego Osiołka.
fot. Paweł Orłowski

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *