Święto Niepodległości w Kunowie (zdjęcia)

Uroczystym przemarszem do Rynku, z udziałem: posła Andrzeja Kryja, wicestarosty Andrzeja Jabłońskiego, burmistrza Lecha Łodeja, radnej Rady Powiatu Beaty Dudy, przewodniczącego Rady Miejskiej w Kunowie Piotra Beka wraz z radnymi, przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miejskiej,  prezesów, zarządów , druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy wraz ze sztandarami, Brygady Polskich Drużyn Strzeleckich z dowódcą Jerzym Brożyną, przedstawicieli Komisariatu Policji w Kunowie -asp. Jerzym Celińskim i mł. asp. Krzysztofem Lepiarzem, delegacji Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kunowskiej z Mirosławem Radomskim, delegacji jednostek organizacyjnych oraz szkół, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej, z kapelmistrzem Jerzym Kłonicą, rozpoczęto obchody 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości.  Tegorocznym obchodom po raz pierwszy towarzyszyło podniesienie flagi na nowo postawiony maszt w ramach projektu „Pod biało – czerwoną”. Ideę rządowego projektu, realizowanego pod honorowym patronatem premiera M. Morawieckiego, dla upamiętnienia zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej Polskiej nad armią bolszewicką w 1920 roku, przypomniała Ewa Gaj, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kunowie. Poczet flagowy wystawiła OSP w Kunowie, a w jej skład weszli: dowódca druh  Filip Sobański, flagowy druh Krzysztof Pikus oraz asystujący druh Kamil Szczurkiewicz, po wydaniu właściwych komend biało – czerwona flaga zawisła na nowym maszcie.

Poseł Andrzej Kryj w przemówienia odniósł się do polskiej flagi, przypominając rys historyczny wydarzeń towarzyszących Odzyskaniu Niepodległości 11 Listopada 1918 roku. Do idei wolności odniósł się także wicestarosta Andrzej Jabłoński.

DSC_2824
DSC_2839
DSC_2846
DSC_2850
DSC_2853
DSC_2860
DSC_2861
DSC_2869
DSC_2878
DSC_2925
DSC_2953
DSC_3033
DSC_3052
DSC_3063
DSC_3114
DSC_3137
previous arrow
next arrow
DSC_2824
DSC_2839
DSC_2846
DSC_2850
DSC_2853
DSC_2860
DSC_2861
DSC_2869
DSC_2878
DSC_2925
DSC_2953
DSC_3033
DSC_3052
DSC_3063
DSC_3114
DSC_3137
previous arrow
next arrow

     -Wolność jest kluczem,  bo wystarczy rozejrzeć się wokół i zrozumieć, jak łatwo tę wolność jest odebrać. Dzisiaj zebraliśmy się po to, aby wspomnieć wszystkich bohaterów, tych którzy walczyli za naszą wolność, nie tylko sprzed stu laty, ale także upatrywali swoich możliwości będąc wokół Napoleona, czy  w zrywach narodowych – Powstaniu Listopadowym,  Powstaniu Styczniowym. Dzisiaj symbolicznie oddajemy im wszystkim cześć, kłaniamy się za ich bohaterstwo, za ich niezwykłą walkę o wolność naszej Ojczyzny. Święto Niepodległości to także okazja do złożenia sobie życzeń – przyjmijcie Państwo ode mnie, od wszystkich zgromadzonych tu przedstawicieli samorządu najserdeczniejsze życzenia – Niech zawsze waszym pragnieniem będzie to, aby wolność była w waszych sercach, bo ona otwiera nam drogę  do spełnienia naszych najskrytszych marzeń, zachowajcie dobre zdrowie i myślcie pozytywnie o naszej Ojczyźnie. Niech żyje Polska! – mówi podczas uroczystości do mieszkańców wicestarosta Andrzej Jabłoński.

Burmistrz Lech Łodej nawiązał do mieszkańców Kolonii Inwalidzkiej, gdzie ziemię żołnierzom weteranom nadał sam marszałek J. Piłsudski.  

-Wyrażam ogromną wdzięczność za to, że wspólnie w Kunowie możemy świętować kolejną rocznicę wolności i tego, że możemy spokojnie żyć, pracować, uczyć się, rozwijać dla dobra miejscowości, gminy i oczywiście dla swoich rodzin i siebie samych. Historia Polski była wyjątkowo skomplikowana, była naznaczona krwią. Ta wolność jest i musimy pamiętać o historii,  o tym, że takie czasy były trudne, że tak wiele osób zginęło. Nasza gmina i miasto Kunów są także przesiąknięte krwią Powstańców Styczniowych, żołnierzy z wojny sprzed 104 lat. Kolonia Inwalidzka to wyjątkowa miejscowość w gminie, gdzie parcele zostały nadane przez marszałka Józefa Piłsudskiego wojownikom, którzy obronili nie tylko Polskę w tamtym czasie, ale całą Europę. Czy to jest doceniane przez wszystkich w  Europie, nie mnie osądzać. Dzisiaj cieszmy się z tej wolności, cieszmy się, że możemy być razem, że możemy świętować. Oby jak najdłużej ten stan pokoju trwał. Niech żyje Polska! – mówił podczas obchodów burmistrz Lech Łodej.

             Po wystąpieniach uczestników złożono wiązanki i zapalono znicze przy pomniku w hołdzie bohaterom. Zwieńczeniem uroczystości na Rynku był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej. Z Rynku uczestnicy przeszli do kościoła św. Władysława w Kunowie, gdzie odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny.

W samo południe świętowali Odzyskanie Niepodległości również mieszkańcy Kolonii Inwalidzkiej. Tam też, przy Pomniku Weterana pojawiły się kwiaty i zapłonęły znicze, a dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Janiku zaprezentowały tematyczny program artystyczny. Msza św. w intencji Ojczyzny odbyła się w kościele w Janiku.   Kolonia Inwalidzka nierozerwalnie łączy się z walkami o wolność. Tam też, po wojnie polsko -bolszewickiej z majątku hrabiny Wielopolskiej wydzielono około 150 hektarów ziemi i przekazano je  17 żołnierzom marszałka Józefa Piłsudskiego. 11 weteranów osiedliło się tu na stałe, pozostali uprawiali parcele. Stąd też obchody rocznicowe Odzyskania Niepodległości mają tu wyjątkowy klimat.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *