Z mieszkańcami Przeuszyna o inwestycjach

Lada dzień zakończą się prace remontowe drogi w Przeuszynie, miejscowości najdalej położonej w powiecie ostrowieckim. Przed finałem robót mieszkańców Przeuszyna odwiedziła starosta Marzena Dębniak, z inicjatywy przewodniczącego Rady Powiatu Mariusza Pasternaka.

Przeuszyn leży na pograniczu z powiatem opatowskim. To często użytkowany odcinek. Mieszkańcy Przeuszyna mają bliżej stąd do Opatowa, niż Ćmielowa, czy Ostrowca. Przez wiele lat ich problemy nie były dostrzegane. Ludzie nie pamiętają, aby w poprzednich kadencjach gościli starostę, by rozmawiać o jakichkolwiek inwestycjach. Dzięki współpracy miejscowego radnego Andrzeja Bonarka, sołtys Justyny Kędziory i zaangażowaniu przewodniczącego Mariusza Pasternaka oraz przychylności zarządu powiatu, część z tych problemów udaje się sukcesywnie rozwiązywać. Jeszcze do niedawna mieszkańcom ogromny problem sprawiało brak nowej drogi i chodnika. Wysłużony przez dziesięciolecia, spękany asfalt nie stanowił bezpiecznego przejazdu. Po ulewach płynęła nim woda, tworząc koleiny i zalewając pobocza, co uniemożliwiało przejście. Woda przedostawała się także na podwórza pobliskich posesji. Mieszkańcy tracili cierpliwość i interweniowali o pilny remont. Stąd też samorząd powiatu ostrowieckiego we współpracy z samorządem gminy Ćmielów, podjął decyzję o realizacji tego zadania, w oparciu o środki własne. W pierwszym, ogłoszonym przetargu uzyskane wartości znacznie przewyższały szacowane koszty. Stąd też został on unieważniony. Mieszkańcy stracili nadzieję na nową drogę. Jednak drugi przetarg przyniósł już dobre informacje.

W ramach zadania wykonano odcinek drogi o długości 335 metrów wraz z chodnikiem i remontem przepustów pod drogą. Wartość zadania to 753 tysiące złotych, które w kwocie po 376 tysięcy pokryją oba samorządy. Efekty prac już widać gołym okiem.

Podczas rozmowy ze starostą M. Dębniak i przewodniczącym M. Pasternakiem, mieszkańcy dziękowali za realizację tego zadania. Zgłaszali także inne potrzeby dotyczące między innymi przedłużenia chodnika dla pieszych w kierunku Buszkowic oraz budowy chodnika w kierunku szkoły. Jak mówiła starosta, w tym roku tych zadań już nie uda się przeprowadzić. Jednak niewykluczone, że przyszły rok rozwiąże kolejne sprawy trapiące mieszkańców, w zależności od środków budżetowych. Tymczasem już teraz przez Przeuszyn można bezpiecznie przejechać, ładnym odcinkiem nowej drogi lub przejść chodnikiem, bez omijania kałuż. Z perspektywy samorządu to zadanie być może nie jest duże, lecz dla mieszkańców to inwestycja na długie lata w poprawę warunków ich życia.

Marzena Dębniak starosta ostrowiecki: Rozmawiamy z mieszkańcami i w zależności od sytuacji budżetowej, reagujemy tam, gdzie jest to pilne i konieczne, by poprawić jakość życia. Mieszkańcy Przeuszyna zasługują na bezpieczną drogę, z chodnikiem i cieszy mnie finał tego zadania. Nie da się wszystkich problemów rozwiązać od razu, lecz chcemy stwarzać mieszkańcom powiatu ostrowieckiego lepsze warunki życia.

 Mariusz Pasternak przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego: Cieszę się, że dzięki realizacji tego zadania, mieszkańcy mogą już korzystać z nowego odcinka drogi i bezkolizyjnego  przejścia chodnikiem.  Myślę, że sukcesywnie będziemy rozwiązywać problemy zgłaszane przez  mieszkańców, aby mogli bezpiecznie poruszać się po drogach powiatu ostrowieckiego. 

  

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *