Święto plonów w Waśniowie

Piękny czas radości, dobrej zabawy i integracji, a przede wszystkim wdzięczności za tegoroczne plony przeżywali mieszkańcy gminy Waśniów. Tradycyjne dożynki to wyjątkowe święto dla każdego rolnika, będące zwieńczeniem ciężkiej pracy.  Malownicza gmina Waśniów jest gminą rolniczą, stąd Święto Plonów dla mieszkańców ma  szczególny wymiar. Produkcja rolna ma tu charakter wielokierunkowy. Rolnicy najczęściej uprawiają zboża, rzepak, kukurydzę, groch, a także zajmują się hodowlą bydła, produkcją mleka, w mniejszym stopniu hodowlą trzody chlewnej.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza św. Dziękczynna w intencji rolników i ich rodzin w kościele pw. Piotra i Pawła w Waśniowie. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli barwnym korowodem, z pięknymi wieńcami dożynkowymi, na waśniowskie błonia. Dożynkowy przemarsz otwierała Orkiestra Dęta z Kunowa z kapelmistrzem Jerzym Kłonicą, tuż za nią poczty sztandarowe  PSL, OSP  Waśniow, OSP Grzegorzowice, OSP Witosławice, OSP Garbacz, OSP Momina, dalej piękne wieńce dożynkowe, uwite z tegorocznych zbóż, kwiatów i traw przez panie KGW w Nowym Skorzynie, KGW w Witosławicach, KGW w Jeżowie, KGW w Śnieżkowicach, KGW „Seniorki”, Klub Saniora i KGW w Grzegorzowicach, Grupę „Sami Swoi” oraz przez Parafian z Waśniowa, Grzegorzowic i Boleszyna. Za wieńcami maszerowali starostowie dożynek: Wioleta Tura z Jeżowa i Jacek Komenda z Boleszyna, niosąc okazałe bochenki chleba. W. Tura wraz z mężem prowadzi 60 hektarowe gospodarstwo, z produkcją zwierzęca i roślinną,  które w 2011 roku przejęła od taty. W pracy pomagają jej synowie – Piotr i Jakub. J. Komenda wraz z żoną prowadzi gospodarstwo o wielkości 13 hektarów, także z produkcją roślinną i zwierzęcą. W korowodzie dożynkowym szli również – gospodarz gminy, wójt Krzysztof Gajewski, przewodniczący Rady Gminy, Mirosław Chamera wraz z radnymi i sołtysami, a także goście – parlamentarzyści: Jarosław Rusiecki, Andrzej Kryj, Agata Wojtyszek, przewodniczący sejmiku województwa, Arkadiusz Bąk, radni Rady Powiatu Ostrowieckiego, Beata Duda i Dariusz Czupryński, oraz kierownicy i pracownicy jednostek gminy oraz licznie przybyli mieszkańcy. Starostowie uroczyście przekazali wójtowi gminy K. Gajewskiemu oraz przewodniczącemu M. Chamerze,  chleb, wypieczony z tegorocznych zbóż, którym członkowie zespołu „Miniaturka”  częstowali mieszkańców i gości.

Dożynki były okazją do wręczenia odznaczeń i nagród. Medal „zasłużony dla rolnictwa” otrzymał Jan Dzioba z Janowic. Nagrody w konkursie „Sołtys Roku” odebrali laureaci -I miejsca Iwona Kłosowska z Milejowic, II miejsca – Wioletta Stawczyńska ze Śnieżkowic i III miejsca -Albert Adamski z Piotrowa. Nagrody w konkursie „Piękna i bezpieczna zagroda” otrzymali: I miejsce – Mirosław Wesołowski z Kotarszyna, II miejsce – Paulina i Kamil Skrzyniarz z Wronowa oraz III miejsce – Małgorzata Kończak ze Śnieżkowic. Dożynkom towarzyszyło ośpiewanie wieńców przez: Grupę „Sami Swoi”, KGW „Seniorki”, zespół „Skoszynianki”, zespół „Miniaturka”, KGW w Jeżowie, zespół „Witosławianki” i KGW w Śnieżkowicach.

Podczas imprezy nie zabrakło stoisk z regionalnymi pysznościami przygotowanymi przez miejscowe gospodynie, urządzeń zabawowych dla dzieci, stoisk handlowych oraz wystaw rolniczych. Atrakcją wieczoru był koncert zespołu „Redlin”, który bawił tłumnie zgromadzoną publiczność. Zwieńczeniem imprezy była biesiada góralska, integrująca mieszkańców w tanecznych rytmach. Duch dobrej zabawy roznosił się po okolicy, a integracja mieszkańców trwała do późnych godzin wieczornych.

Krzysztof Gajewski wójt gminy Waśniów: Tak dawniej, jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika, codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb. Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej, nic i nikt jej nie przekreśli. O rolnikach pięknie mówił św. Jan Paweł II: „Oddaję hołd spracowanym rekom polskiego rolnika. Tym rekom, które z trudnej, czarnej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia, były gotowe tej ziemi strzec i bronić”.  Dziś rolnikom oddajemy hołd i składamy podziękowania, doceniając jak wiele trudu, wyrzeczeń i hartu ducha wymagały tegoroczne żniwa. Dziękujemy za tę ciężką pracę i za ten chleb, który poprzez podzielenie, łączy naszą wspólnotę.          

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *