Będzie asfalt na drodze w Łysowodach

Jeszcze w tym roku mieszkańcy gminy Ćmielów, przejeżdżający przez Łysowody, będą korzystać z asfaltowej drogi. To efekt porozumienia, które w miniony piątek podpisali: starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, wicestarosta Andrzej Jabłoński oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, Adam Podsiadło.

Prace dotyczące remontu drogi ruszą niezwłocznie po podpisaniu umowy z wykonawcą. Obejmują one wymianę górnej warstwy podbudowy na ponad 1 kilometrowym odcinku oraz położenia dwóch warstw bitumicznych, a także utwardzenie  pobocza. Koszt zadania to blisko 800 tysięcy, z czego 60 proc. to dotacja Lasów Państwowych, pozostałe 40 proc. to wkład własny powiatu ostrowieckiego i gminy Ćmielów, solidarnie po 20 proc. wartości zadania. Starosta Marzena Dębniak podkreślała znaczenie dobrej współpracy przy spełnianiu oczekiwań mieszkańców.     

– Współpraca z Nadleśnictwem Ostrowiec Świętokrzyski układa się bardzo dobrze. W ubiegłym roku także na podstawie porozumienia wykonaliśmy wspólnie odcinek drogi w Wólce Pętkowskiej w gminie Bałtów. Teraz mieszkańcy gminy Ćmielów już niedługo będą korzystać z nowej drogi w Łysowodach. Dziękuję panu nadleśniczemu za tak dobrą współpracę i powtórzę to raz jeszcze, że razem można więcej. Pozostałe koszty zgodnie z przyjętą zasadą, dzielimy pomiędzy samorządem powiatowym i gminą Ćmielów – mówiła starosta Marzena Dębniak

O współpracy dla dobra mieszkańców mówił także nadleśniczy Adam Podsiadło.

-Lasy Państwowe, które w przyszłym roku będą obchodzić 100-lecie, wspierają zadania dla dobra mieszkańców.  Jestem bardzo zadowolony, gdyż ta droga będzie łączyć dwa powiaty, przepiękne drzewostany bukowe, które mieszkańcy będą mogli oglądać, są przejawem dobrej, zrównoważonej gospodarki, którą prowadzą  Lasy Państwowe i Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski. Mam nadzieję,  dla dobra wszystkich  mieszkańców, a my jako leśnicy bardzo cieszymy się, że tym drobnym wkładem możemy przyczynić się do rozwoju naszych gmin,  powiatów i w ogóle Polski – mówił nadleśniczy Adam Podsiadło.

Mariusz Pasternak, przewodniczący Rady Powiatu w imieniu mieszkańców gminy Ćmielów, wskazywał  ogromną potrzebę realizacji tego zadania.

-Myślę, że jest to droga bardzo ważna, łącząca dwa powiaty, ale też  gminę Ćmielów z gminą Ożarów. Od wielu lat użytkownicy tej drogi zwracali się do mnie z prośbą o wyremontowanie tego odcinka, aby była tam nakładka asfaltowa. W poprzedniej kadencji gmina Ćmielów wykonała tam asfalt na swoim odcinku, natomiast ponad 1 km  drogi powiatowej  był wyrównywany żwirem. Przez  ostatnie lata powiat ostrowiecki poprawiał wciąż jakość tej drogi. Jednak  mieszkańcy zgłaszali potrzebę wykonania tego odcinka w standardzie  asfaltowym. Dlatego cieszę się, że to zadanie będzie realizowane i dziękuję panu nadleśniczemu za wsparcie, gdyż bez pomocy Lasów Państwowych tego zadania nie udałoby się wykonać. Proszę o więcej, gdyż jeszcze  jest kilka  takich dróg na terenie gminy Ćmielów,  jest między innymi droga na Czarną Glinę, czy też do Małachowa,  na Łysowody. Liczę na dalszą współpracę – mówił przewodniczący Rady Powiatu, Mariusz Pasternak 

Umowa z wykonawcą na realizację zadania zostanie podpisana w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Jak zapewniał naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu, Tomasz Mroczek, finał inwestycji nastąpi z końcem listopada br. Droga zyska nową jakość, a mieszkańcy będą mogli korzystać z bezpiecznego przejazdu. Warto dodać, że odcinek jest bardzo atrakcyjny przyrodniczo i stanowi  fajną, zieloną trasę  do wypraw rowerowych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *