Nowymi drogami po gminie Kunów

W miejscowości Kolonia Piaski, w gminie Kunów, mieszkańcy świętowali oddanie nowej drogi. I choć to niewielki odcinek o długości 230 metrów, rozwiązuje ogromne problemy ludzi, z którymi borykali się od wielu lat. Droga prowadzi do dwóch domostw, jednak w sumie zamieszkuje je 11 osób, które nie kryły radości z asfaltowego dojazdu.

-Było tu naprawdę trudno. Przy deszczu, czy roztopach tonęło się w błocie. Tu tworzyło się ogromne bajoro, przez które nie dało się przejść. Przejechać też było ciężko, bo koła samochodów grzęzły w błotnej breji. Teraz już tych problemów nie będzie. Bardzo cieszymy się, że mamy nową, asfaltową drogę – mówili mieszkańcy: Wiesława Starczewska, Magdalena i Dawid Dryjasowie oraz Agata Mazur.

Nowa droga cieszy tez dzieci, zarówno te, które już chodzą do szkoły, jak i te mniejsze. W spotkaniu uczestniczyły 2-letnia Kinga Mazur i 3-letnia Nadia Dryjas – ich rodzice cieszą się, że będą mieli gdzie uczyć dziewczynki jazdy na rowerkach i spacerować z nimi w pogodne dni, bo teren wokół jest bardzo urokliwy. W perspektywie jest także budowa nowych domów.

Koszt budowy drogi to 250 tysięcy. Gmina na ten cel otrzymała dofinansowanie z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych w wysokości 120 tysięcy. Pozostała kwota to środki budżetu gminy.

W symbolicznym przecięciu wstęgi uczestniczyli: Lech Łodej burmistrz Kunowa, miejscowa radna Teresa Łucka, sołtys Kolonii Piaski, Lech Skwirowski, Małgorzata Mazur kierownik Działu ds. Inwestycji oraz mieszkańcy.

-Drogi tu w ogóle nie było. Jest tu dwa zabudowania, które wymagały dojazdu. Mamy XXI wiek, wykonujemy w ostatnim czasie bardzo dużo dróg, tych strategicznych dla gminy Kunów. Jednak powoli zaczynamy już inwestować i dbać o te mniejsze przysiółki, które również są ważne dla mieszkających tam ludzi. A mieszkańcy od dawna o nie się upominali. Nie bardzo było wiary, u niektórych osób, że ten krótki odcinek powstanie, ale jak widzimy powstała – mówił burmistrz Lech Łodej.

Burmistrz Kunowa odniósł się także do innego odcinka drogi także oczekiwanego przez mieszkańców.

-Tu też w Kolonii Piaski mamy problem z odcinkiem drogi gruntowej, która znajduje się od drogi głównej, w kierunku zachodnim –powiedział Lech Łodej. I jest to droga w pasie kolejowym. Z PKP tak powiem kolokwialnie walczymy od wielu lat, aby ten grunt został nam użyczony, bo mamy wolę, mamy pieniądze, mamy moce przerobowe i jesteśmy przygotowani do wykonania tej drogi. Po prostu nie możemy, bo jest to naruszenie dyscypliny finansów, gdyż samorząd nie może inwestować w nie swój teren. I chciałbym, aby mieszkańcy Kolonii Piaski wiedzieli, że te starania nadal trwają i w nich nie ustajemy. Jest jeszcze szansa, nie odpuściliśmy. Sprawy dotyczyły się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, jak również w Samorządowym Kolegium Odwoławczym. Chcieliśmy też wybudować odcinek oświetlenia ulicznego między ulicą Grabowiecką, a tym odcinkiem głównym, przez wieś. To jest przed nami. Nie spoczniemy, nim tych spraw nie zrealizujemy. Chciałbym, aby to mieszkańcy wiedzieli, gdyż część złości spada na samorząd gminny, a my nie poczuwamy się do winy w tej sytuacji, natomiast robimy wszystko, co w naszej mocy, aby to zmienić.

Zadowolenia z nowego odcinka drogi nie kryli też radna Teresa Łucka oraz sołtys Lech Skwirowski – Cieszymy się, że ta droga powstała i udało ja się wreszcie zrealizować nam w tej kadencji. Jest to mała droga, ale rozwiązuje duże problemy mieszkańców – mówili radna T. Łucka i sołtys L. Skwirowski.

To jednak nie wszystkie inwestycje, które realizowała w ostatnim czasie gmina Kunów. Z końcem 2023 roku burmistrz Lech Łodej oddał mieszkańcom do użytku 125 metrowy odcinek w Dołach Biskupich o wartości 125 tysięcy, przy dofinansowaniu z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych w wysokości 45 tysięcy. Z nowej drogi cieszą się także przedsiębiorcy strefy przemysłowej. Na tę inwestycję czekali długie lata. Obecnie 750 -metrowy odcinek o szerokości 6 metrów spełnia oczekiwania. Koszt tej inwestycji to ponad 3 miliony złotych, z czego 2,5 miliona to dofinansowanie z rezerwy budżetu państwa.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Nowymi drogami po gminie Kunów

  • 08/01/2024 at 13:30
    Permalink

    a stały „przecinacz” wstęgi , ostrowiecki parlamentarzysta gdzie się podział ? zaspał czy partia mu nie dała zezwolenia ??

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *