Tam żyje się najlepiej i najzdrowiej

Dębowa Wola Stara, Nowa Dębowa Wola, Sarnówek Duży i Sarnówek Mały należą do najlepszych i najatrakcyjniejszych miejsc do życia w naszym powiecie. Bodzechów chce zachować charakter tych miejscowości, dlatego nie będzie tam lokalizacji obiektów uciążliwych dla środowiska. Gmina rozbudowuje w tym rejonie kanalizację, sieci wodociągowe, nowe drogi i ścieżki rowerowe.

– Dla mieszkańców tych miejscowości najważniejszymi czynnikami są drogi, zapewniające szybki i łatwy dojazd do miasta a więc do miejsca pracy, szkoły, sklepu czy urzędu a także stan środowiska naturalnego – podkreśla Jerzy Murzyn, wójt gminy Bodzechów. – Kilka lat temu zmodernizowana została nawierzchnia drogi powiatowej z Ostrowca do Sarnówka, później drogi w Nowej Dębowej Woli a w ubiegłym roku, oddany został do użytku oczekiwany przez mieszkańców gminy Bodzechów jak i ostrowczan trakt pieszo -rowerowy z Gutwinu do Dębowej Woli. Inwestycja ta wykonana we współpracy powiatu z gminą, przyczyni się, o czym jestem przekonany, także do rozwoju turystyki i rekreacji. Te zielone tereny, otoczone lasem są celem licznych wycieczek rowerowych i sobotnio-niedzielnego wypoczynku.

Gmina Bodzechów w ostatnich latach zmodernizowała i wybudowała w rejonie Sarnówka Dużego, Sarnówka Małego, Nowej Dębowej Woli i Dębowej Woli Starej szereg dróg lokalnych umożliwiających dojazd z drogi powiatowej do przysiółków, posesji i terenów przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne.

Architekt Jarosław Kawiński, kier. referatu techniczno-inwestycyjnego urzędu gminy, zwraca uwagę na zaplanowane w budżecie środki na nowe nawierzchnie dróg gminnych, które umożliwią dalszy rozwój budownictwa jednorodzinnego a w efekcie rozwój gminy.

-Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy poszukują w otoczeniu terenów zielonych, działek pod budownictwo –mówi inż. Jarosław Kawiński. – W ramach ogłaszanych programów unijnych, rządowych i własnych środków, planujemy także rozbudowę sieci kanalizacyjnych o długości około 11.5 km, a by można było podłączyć do sieci już istniejące budynki i umożliwić wpięcie nowych działek budowlanych głównie w rejonie Nowej Dębowej Woli. Mamy nie tylko pieniądze zapisane w budżecie, ale także dokumentację budowlaną.

Wójt Jerzy Murzyn przypomina, że dla tej części gminy priorytetem jest ekologia: czyste powietrze i otoczenie. Gmina od kilku lat buduje kanalizację, współfinansuje koszty podłączenia posesji do tej sieci a także rozbudowuje sieć wodociągową. Został już ogłoszony przetarg na budowę magistrali wodociągowej o długości ponad 7 km z własnego ujęcia wody w Magoniach do Sarnówka i Dębowej Woli. Wiosną mają ruszyć prace budowlane a magistrala wraz ze zbiornikiem będzie oddana do użytku w przyszłym roku.

-Chcemy zapewnić mieszkańcom tych miejscowości możliwie najlepsze warunki do życia –dodaje wójt J. Murzyn. W Sarnówku jest piękna szkoła i przedszkole ze stołówką oraz salą gimnastyczną. Uczniowie korzystają z energii wytwarzanej przez ogniwa fotowoltaiczne a pomieszczenia ogrzewają pompy ciepła. Szkoła osiąga bardzo dobre wyniki nauczania. Planujemy rozbudowę dróg gminnych, aby uczniowie lokalnymi dróżkami mogli bezpiecznie dojeżdżać do szkoły rowerami. Te nasze zamierzenia możliwe są dzięki wsparciu miejscowych samorządowców. Niezapomniany sołtys Nowej Dębowej Woli, Jan Maślany, był inicjatorem budowy centrum rekreacyjnego na działce gminnej pod lasem. Inicjatorem wielu społecznych przedsięwzięć w Sarnówku, w tym wybudowanego niedawno centrum rekreacyjno-sportowego jest obecny sołtys Edward Zieliński.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *