Soczewki multifokalne – kompletny przewodnik dla początkujących

Progresywne szkła kontaktowe, określane także mianem multifokalnych cieszą się rosnącą popularnością. Mogą bowiem stanowić remedium na złożone wady wzroku. Warto byłoby więc dowiedzieć się, jaka jest zasada ich działania i jakie są wskazania do ich użytkowania.

Multifokalne szkła kontaktowe – czym są?

Soczewki multifokalne wyróżniają się swoją specyficzną budową. Skupione są w niej bowiem różne moce sferyczne. To właśnie ona umożliwia korygowanie wzroku zarówno w przypadku niewyraźnego widzenia do dali, jak i do bliży. Podobnie jak inne rodzaje szkieł kontaktowych, dostępne są w różnych wariantach. Można zatem zdecydować się na soczewki kontaktowe miesięczne, jak i na te jednodniowe.

Jakie są wskazania do noszenia progresywnych szkieł kontaktowych?

Soczewki progresywne wydają się być wręcz stworzone dla osób borykających się z tak zwaną prezbiopią, czyli starczowzrocznością. W miarę upływu lat nasze oczy tracą bowiem zdolność do akomodacji. Pojawiają się wówczas zarówno problemy z prawidłowym widzeniem z bliska, jak i z daleka. Aby móc poczytać książkę, będziemy zatem musieli użyć innej korekcji niż wtedy, gdy chcemy poobserwować horyzont. Na szczęście, soczewki multifokalne rozwiązują właśnie ten problem, zwalniając nas z konieczności noszenia klasycznych binokli. O tym, czy występują wskazania do noszenia takich szkieł powinien zadecydować lekarz okulistyki.

Jakie są największe wady i zalety używania takich soczewek?

Multifokalne soczewki do oczu posiadają zarówno zalety, jak i wady. Na szczęście wydaje się, że tych pierwszych jest więcej. Przede wszystkim, dzięki temu, że umożliwiają one jednoczesną korekcję do dali, jak i do bliży, ich noszenie znacząco poprawia komfort użytkowników. Warto wspomnieć też, że nadają się do korekcji astygmatyzmu. Ponadto, w przeciwieństwie do okularów, nie ograniczają pola widzenia ani nie zasłaniają twarzy. Jeśli chodzi zaś o wady, soczewki multifokalne wyróżnia dość długi okres adaptacji. Minie zatem co najmniej kilka dni, zanim uda nam się do nich przyzwyczaić. Z początku dokuczać może nam wrażenie kołysania czy lekkie bóle głowy.

Jak w prawidłowy sposób używać progresywnych szkieł kontaktowych?

Soczewki multifokalne, aby miały szansę skutecznie korygować wzrok, powinny być odpowiednio dobrane. W tym celu należy poddać się szczegółowemu badaniu okulistycznemu. Istotne jest też to, aby stopniowo przyzwyczajać się do ich systematycznego noszenia, co pozwoli na zminimalizowanie wystąpienia przykrych skutków ubocznych. Ponadto, jeżeli okaże się, że soczewki multifokalne wysuszają oczy, zasadne może okazać się użycie kropli. W tej roli doskonale sprawdzą się naturalne krople do oczu o właściwościach nawilżających. Godne uwagi są chociażby te na bazie kwasu hialuronowego. Dla własnego bezpieczeństwa, trzeba też mieć na względzie przestrzeganie zasad higieny podczas codziennego zakładania i zdejmowania soczewek. Najistotniejsze wydaje się być dokładne umycie rąk, aby nie przenieść na powierzchnię oka żadnych bakterii czy wirusów. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *